23.07.2022 Живот

Растат цените на еден од најпопуларните европски острови

Иако Шпанија генерално се смета за дестинација за патување со разумни цени, шпанскиот остров Ибица одамна е познат како место за живеење на висока нога.

- Цените се смешни. По 23 години во Њујорк, можам само да го споредам со Хемптонс во екот на сезоната - вели Бен Пундол, консултант за луксузни хотели и долгогодишен посетител на Ибица.

- Ибица е многу скапа, отсекогаш била скапа. Но, луѓето се подготвени да платат - додава тој.

ibica
Фото: Freepik

Зголемување на цените

Хипиците беа привлечени од Ибица поради гласните „магнетни“ вибрации во 60-тите години, но Тони Пајк го стави островот на мапата кога го отвори хотелот „Пајкс“, сега познат како „Пајкс Ибица“ во 1980 година, кога го реновирал имотот стар 500 години.

Богатите и познати пријатели на Пајк, како што се Фреди Меркјури, Џорџ Мајкл и Кајли Миног, престојувале во хотелот.

80-тите години, исто така, забележаа пораст на бројот на клубови како „Амнезија“, „Спејс“ и „Пача“ кои моментално наплаќаат 13 евра за обична лименка „кока-кола“.

Рестораните, клубовите, куќите за изнајмување и такси-возилата значително ги зголемија цените оваа година.

- Станува збор за остров кој е сезонски, па надоместува за изгубените приходи од пред две години. Исто така, има проблеми со синџирот на снабдување - вели Пундол.

Навистина, бројот на туристи што ги посетиле Балеарските Острови е зголемен за 300 отсто годишно во мај, според Националниот институт за статистика на Шпанија.

„Воспоставен гламур“

Репутацијата на Ибица како луксузна дестинација еволуираше во текот на неколку децении.

- Има еден вид на воспоставен гламур. Една понуда нуди многу и затоа е скапо - вели Каролин Адисон, шефица на производ, во „Блек Томејто“.

vila
Фото: Black Tomato

Патување од шест ноќи организирано од „Блек Томејто“ започнува од околу 7.260 долари за лице и вклучува сместување, појадок и еднодневен чартер со приватна јахта.

Куќите чинат околу 16.000 долари за ноќ во лето. Гостите имаат пристап до спа-центар, детски клуб и секојдневни активности како пловење со кајак и скокање од карпа.

Пундол го опишува островот како нешто што нуди поинаква атмосфера, нарекувајќи го љубопитен, мистичен,  хедонистичен и боемски.

Фото: Beach Caves

Оваа година луксузната хотелска групација „Мандарин Ориентал“ го презеде управувањето на Тагомаго, приватен остров во близина на источниот брег на Ибица. Целиот остров е достапен за изнајмување за околу 30.000 евра од ноќ за време на екот на сезоната, а во цената се вклучени приватна вила, готвач, батлер, домаќин на вилата и капетан на јахтата, се вели во промотивната брошура.

Клиентелата на Тагомаго се состои од различни поединци од високата класа од целиот свет.

tagomago
Фото: Isla de Tagomago

Луксузни барања

На прашање зошто Ибица е толку скапа, Финарди вели дека островот е популарен меѓу луксузните патници кои сакаат комбинација од прекрасна глетка, висококвалитетни ресторани и барови, шопинг-искуства и жив ноќен живот. Исто така, обезбедува прекрасни области каде што гостите можат да најдат тивки места за да избегаат од метежот.

На веб-страницата „А.М.А Селекшнс“, која нуди резервации за луксузни домови, просечната цена за 10-дневен престој во вила на Ибица е околу 26.500 евра. Повеќето клиенти додаваат услуги како што се кино, кое започнува од 500 евра по прикажување, како и приватни готвачи, часови по јога и спа-третмани.

- Островот може да постигне рамнотежа на автентичен, бохо-шарм со луксузни понуди популарни меѓу ВИП-личностите и богатите патници. Со децении е привлечен од култни имиња во музичката индустрија, создавајќи елитна и екстравагантна забавна сцена - вели коосновачот на „А.М.А Селекшнс“, Мариек Анселме.

Извор: CNBC
Насловна фотографија: Freepik