23.11.2020 Култура

Овој неверојатен постер ја прикажува историјата на рокенрол-музиката

Уметничкото студио „Дороти“ од Британија е познато по своите паметни инфографикони на кои комбинира едукативни факти со прекрасни визуелни содржини

Многу од тие постери и инфографикони го тестираат знаењето дури и на најголемите ентузијасти. Тоа е вклучено на неверојатниот златно-син постер што ја прикажува долгата историја на рокенролот.

Во рамките на постерот се наоѓаат имиња на 1.400 музичари, уметници, текстописци и продуценти кои придонеле во еволуцијата на рокенролот. Меѓу нив се изведувачи како Лид Бејли, Литл Ричард и Елвис. Вклучени се и светски познати брендови како „Битлси“, „Ролинг стоунс“, „Бич бојс“, како и современи рок-изведувачи: „Вајт Страјпс“ и „Арктик манкис“. Дополнително, постерот слави некои од најголемите места што ги инспирирале музичарите, како и дизајнерите што играле улога во естетиката на жанрот.

Извор: Mymodernmet.com
Фото:  Instagram