X
 23.11.2022 Наука

Интересна физика: Како е можно да се постигне гол од корнер?

Ако сте ги пропуштиле часовите по физика поради тренинг, тогаш сигурно не знаете дека комбинацијата од брзина на воздухот, движење на топката и ротација може да гарантира победа.

Иако веројатноста да не знаете што е корнер е мала, за секој случај ќе го повториме правилото во фудбалот: корнер е кога топката со која последен пат играла противничката екипа ќе ја помине гол-линијата, а не влегла во голот. Потоа топката се враќа на теренот со удар од корнер. Се чини дека е невозможно да се постигне гол од оваа позиција, нели? Сепак, неколку играчи се доста успешни во тоа.

За да се постигне гол, и покрај одличните фудбалски вештини, многу фудбалери треба да му се заблагодарат на Магнусовиот ефект - феномен со кој ротацијата на топката наеднаш почнува да го менува правецот, односно почнува да паѓа откако фудбалерот ќе ја шутне. На телото кое ротира дејствува сила која е нормална на оската на ротација на телото и настанува како резултат на разликата во притисокот на горната и долната страна на телото.

Најдобар пример што може да го илустрира ова е фрлање на топката од голема висина со ротација. Поради наизменичниот висок и низок притисок, топката ќе летне многу подалеку од очекуваното.

Погледнете како изгледа тоа.Извор: 6yka.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука