X
 24.01.2022 Живот

Со музичко-сценски настан утре во Крушево ќе се одбележи роденденот на Тоше

Спомен-куќата на Тоше Проески утре со музичко-сценски настан под наслов „Ангел си ти“ ќе го одбележи 41. роденден на незаборавениот Тоше.

Од Спомен-куќата објавија дека денот ќе се одбележи со крводарителска акција, која ќе трае од 10 до 16 часот, но ќе има и промоција на книга на Бојан Тодоровски, како и на збирката песни „1.200 молитви за Тоше“. Промоциите ќе бидат придружувани со настапи на Никола Зацески со групата „Мелем“ и на Горан Папаз.

Во 12:30 часот присутните ќе го посетат вечното почивалиште на Тоше, а од 14 до 16 часот ќе има музичко-сценски настан во изведба на Камерен оркестар на Битола, Пијано трио - Скопје и солисти на Македонската опера и балет под диригентската палка на Владимир Димовски.

 

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот