X
 24.02.2022 Живот

Ова се летовите над Европа, Украина е празна

Руските сили утринава истрелаа проектили врз неколку града во Украина и ги приземјија силите на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти и медиуми, откако претседателот Владимир Путин одобри специјална воена операција на истокот.

Набргу откако Путин се обрати на руската државна телевизија, пред зори можеа да се слушнат експлозии во главниот град на Украина, Киев.

Престрелката избувна во близина на главниот аеродром во главниот град, а сирените се огласија над градот.

- Путин штотуку почна целосна инвазија на Украина. Мирните украински градови се нападнати - објави украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на „Твитер“.

let
Фото: Flight Radar

Рускиот напад веднаш предизвика пренасочување на воздушниот сообраќај. Ова е фотографија од услугата „Флајт рејдар“ и како што може да се види, практично нема цивилни патнички летови над Украина.

Извор: Index.hr
Фото: Flight Radar
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот