X
 25.02.2023 Живот

Извонредна фотографија од јапонски замок прекриен со снег

Јапонија е полна со знаменитости. Додека некои се добро познати низ целиот свет, постојат многу скриени скапоцени камења за кои помалку се зборува.

Фотографот Јуџи Шибасаки фотографирал едно од овие тајни богатства и направил волшебна снимка од замокот Цуруга покриен со мек снег.

Прекрасниот замок се наоѓа на околу три часа северно од Токио, во префектурата Фукушима. Додека неговото официјално име е всушност замокот Вакамацу, тој почесто се нарекува Цуруга. Денес, локацијата не е толку посетена како другата традиционална архитектура, но можеби со волшебниот портрет на Шибасаки повеќе луѓе ќе сакаат да ја посетат оваа импресивна градба.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот