X
 25.04.2022 Наука

Само 5 минути од оваа активност на ден може да го подобрат здравјето на вашиот мозок

Како што старееме, сите треба повеќе да размислуваме за тоа како да го одржуваме нашиот мозок здрав и силен, без разлика дали тоа е преку исхрана, вежбање или некои дополнителни ментални задачи. Но, излегува дека одржувањето на нашиот ум остар не мора да биде тешко или да одзема многу време. Всушност, потребни се само пет минути дневно пишување со недоминантната рака.

Во една студија објавена во академското списание „Невропсихологија“, научниците беа заинтересирани да ги набљудуваат влијанијата што употребата на недоминантната рака може да ги има врз здравјето на мозокот. Околу 9 од 10 луѓе во светот се десничари, па нивниот експеримент се фокусира на тоа учесниците да ја заменат страната за да ја користат левата рака.

По 10 дена вежби за пишување, истражувачите откриле дека 89 отсто од испитаниците забележале зголемена брзина и точност во левата рака, а 71 отсто забележале подобрувања шест месеци по завршувањето на експериментот. Тие заклучија дека ова се должи на фактот дека тековната редовна практика создала нови нервни патишта во мозокот, кои за возврат му помогнале на телото да функционира многу побеспрекорно од порано.

Зошто тие врски меѓу невроните се толку важни додека стареете? Не само што го одржуваат вашиот мозок пргав, туку можат да спречат други знаци на стареење, како што се општа заборавеност или дури и дегенеративни болести како деменција и Алцхајмерова болест.

Сè на сè, истражувачите откриле дека само 200 минути вежбање довеле до значителен напредок во когнитивната функција и за краткорочно и за долгорочно здравје на мозокот. Со други зборови, ако пишувате со вашата недоминантна рака само пет минути секој ден, потенцијално би можеле да ги видите истите овие огромни подобрувања за помалку од еден и пол месец.

Извор: Womansworld.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука