X
 25.05.2019 Живот

Неверојатни фотографии од места што природно светат во темница

Кога планирате патување, голема е веројатноста да планирате активности како посета на некои места во текот на денот. Но, за некои места во светот најдоброто време да ја доживеете природата е навечер.

Биолуминесценцијата, хемиска реакција што создава светлина, може да се види природно во голем број места низ светот. Некои светат како резултат на биолуминесцентните животни, како ракчињата и светулките, додека други се осветлени благодарение на светлите растенија.

Од Норвешка до Австралија, ова се некои од природно најсветлите места на планетава.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот