X
 25.07.2021 Култура

Најдобрите астрономски фотографии за 2021 година

Најдобрите астрономски фотографии во годината овозможуваат неверојатен поглед на Земјата.

Овие фотографии, од финалистите на 13. годишно натпреварување „Најдобар астрономски фотограф на годината“ од Кралската опсерваторија Гринич, се прекрасен потсетник за големината и староста на универзумот.

Натпреварот се одржува во соработка со магазинот „Би-би-си скај ет најт“, а учесници беа повеќе од 4.500 фотографи од 75 различни земји. Победниците во 12 категории ќе бидат објавени на 16 септември 2021 година.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Space.com
Фото: Benjamin Barakat
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура