X
 25.09.2021 Живот

Овие земји ја имаат најчистата вода за пиење

Тешко е да се дојде до чиста вода во многу земји, па така локалните жители често купуваат пакувана вода и таа им е главен извор за пиење.

Пристапот до чиста вода за пиење е луксуз што го немаат многу луѓе во светот и е привилегија за неколку земји. Иако е најдобро за патниците да бидат претпазливи кога консумираат вода од чешма на некои дестинации, можат да уживаат во едни од најчистите води за пиење во следниве земји.

10. Исланд

Посетителите на земјата на мразот и огнот не треба да се грижат - водата на Исланд е една од најчистите во светот! Кога патуваат за Исланд, посетителите можат да пијат вода директно од чешма. Дом на илјадници водопади, реки и огромно количество глечери, водата е вткаена во исландската култура и историја.

island
Фото: Instagram

9. Швајцарија

Водата во Швајцарија главно доаѓа од подземни извори, како и нејзините чисти езера (има над 100 езера распространети низ целата земја). Земјата ги следи строгите упатства кога станува збор за квалитетот на водата. Всушност, водата од чешма се смета за подобра (и дефинитивно поевтина) од пакуваната вода.

2
Фото: Instagram

8. Канада

Канада има пристап до една од најчистите води за пиење во светот. Додека многу Канаѓани од брег до брег уживаат во пристапна и чиста вода за пиење, нејзините соседи САД не можат да го кажат истото.

7. Нов Зеланд

Нов Зеланд следи строги упатства и процедури кога станува збор за квалитетот на водата, земајќи вода од брани, реки и подземни извори. Поголемиот дел од водата во Нов Зеланд се третира со хлор и флуор (меѓу другите соединенија) за да се испорача квалитетна вода за пиење.

3
Фото: Instagram

6. Шведска

Шведска има околу 100.000 езера од кои може да извлече свежа површинска вода! Граѓаните не се големи љубители на пакувана вода. Посетителите на оваа нордиска земја можат да уживаат во водата директно од чешмата, без пластика. Всушност, во 2017 година Стокхолм беше признат од Меѓународната организација за стандардизација за поседување една од најчистите и најквалитетни води во земјата.

5. Гренланд


Опкружен со масивни глечери и преполни со различни езера и реки што течат, водата на Гренланд е позната како една од најчистите наоколу (можете дури и да скршите мал дел од глечерот за да додадете малку мраз во водата). Планинарите што ги истражуваат патеките низ Гренланд, исто така, можат да ги наполнат своите шишиња за повеќекратна употреба од реките и езерата што ги среќаваат при нивната прошетка (сѐ додека овој извор на вода е поврзан со река што тече). Поголемиот дел од водата за пиење на Гренланд доаѓа од околните езера, додека мал процент од неа е добиена од третирање на водата од океанот, која вклучува отстранување на содржината на сол, филтрација на загадувачи и хемиски третирана со УВ-светлина или хлор.

grenland
Фото: Instagram

4. Колумбија


Главните градови на Колумбија - Богота и Меделин - како и другите големи урбани центри во земјата имаат пристап до вода за пиење од чешма, така што пакуваната вода е малку невообичаена во овие области. Во Богота водата за пиење се собира од површинските води во блискиот слив на реката Богота. Меѓутоа, патниците што се упатуваат кон повеќе рурални области во Колумбија треба да бидат малку повнимателни - најдобро е со себе да понесете пакувана вода или преносен филтер за вода.

3. Германија

Иако многу германски граѓани претпочитаат пакувана вода во шише отколку од чешма, германската вода од чешма има многу висок квалитет (особено во големите градови како Минхен и Берлин). Прочистувањето на водата е високо регулирано во земјата, но некои посетители може да откријат дека вкусот на водата варира од град до град, што првенствено зависи од самата цврстина на водата. Прочистената тврда вода може да бара повеќе хлорирање, давајќи ѝ на водата малку чуден вкус. Без разлика, водата од чешма во оваа европска земја е безбедна, а Владата ги охрабрува посетителите и локалните жители да користат шишиња со вода за повеќекратна употреба наместо да купуваат пластични.

danska
Фото: Instagram

2. Данска

Водата во Данска се смета за безбедна и вкусна. Водата доаѓа од подземните води под земјата, а Данска има над 1.000 пречистителни станици за прочистување на водата и трансформација на нејзината способност, погодна за домаќинства и индустрии. Меѓутоа, подземните води на Данска се природно чисти, така што ретко се хлорира, со што се одржува нејзиниот органски вкус.

1
Фото: Instagram

1. Сингапур

Сингапур ја добива својата вода за пиење од 4 основни извори: дождовната вода (позната и како вода од локалното сливно подрачје), увоз, малезиската река Јохор и водата од океанот. Секој извор на вода е подложен на ригорозен третман на вода за да им обезбеди на локалните жители и посетители безбедна вода од чешма. Меѓутоа, локалните жители може да откријат дека поради третман на вода што вклучува хлор, водата од чешма може да има непожелен вкус што ги тера да ги купат пакувана вода. 

Извор: Thetravel.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот