X
 25.09.2022 Живот

Авионскиот режим на мобилниот не се вклучува затоа што вашиот сигнал ќе го попречи летот

Ако сте патувале со авион, знаете дека е стандардна практика да го ставите телефонот во авионски режим со избирање на симболот на авион на вашиот телефон.

Иако вообичаено корисниците на мобилни телефони мислат дека ова е затоа што телефонските сигнали ја попречуваат работата на авионот, излегува дека авионскиот режим служи за сосема друга причина.

Истражување спроведено од Федералната управа за воздухопловство на САД уште во 1992 година покажало дека телефонските сигнали немаат влијание врз опремата на авионот за време на полетувањето и слетувањето.

Сепак, излегува дека сè уште постои важна причина за исклучување на вашите уреди за време на авионски лет, а тоа е пречки на земјата. Овој проблем се влоши со распространетоста на 5Г-технологијата, која има слична ширина на опсег со резервираниот авијациски спектар на ширина на опсег.

Накратко, телефонот треба да ви е во авионски режим не затоа што има некакво влијание врз работата на авионот, туку затоа што може да предизвика проблеми со мрежите на земјата.

Извор: Ladbible.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот