X
 25.10.2020 Наука

Синиот рај што ги збунува научниците - единствениот глечер што расте

Планини прекриени со снег, зелени водопади што паѓаат преку црни камења, ерупција на лава, чисти езера, вулкани, шуми и глечери... ова се само дел од занимливостите на регионот Патагонија, кој е полн со скриени убавини.

Една од најубавите глетки е глечерот наречен Перито Морено.

1

Неверојатното количество мраз опкружено со бескрајна шума привлекува голем број туристи - сите желни да го видат „осмото светско чудо“ и еден од најголемите извори на вода што може да се пие.

2

Џиновските блокови со сино-бел мраз паѓаат во езерото Аргентино на секои две до четири години, предизвикувајќи силен тресок и неверојатни бранови. Оваа неверојатна глетка ја доживуваат оние што имаат најголема среќа, а „претставата“ почнува во март.

1

Перито Морено е единствениот глечер што расте и не се намалува како другите. Научниците сè уште не знаат зошто е така.Извор: Telegraf.rs
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука