X
 25.11.2022 Живот

Погледнете како изгледа прекинувањето на снабдувањето со струја во Украина од вселената

Руските ракети го прекинаа снабдувањето со електрична енергија во регионот на Киев и на други места во земјата. Затемнувањето во Украина е видливо и на фотографиите направени од сателитот на НАСА.

Главниот град беше една од главните цели на последниот бран напади на електрани, исклучувајќи ја струјата во многу региони и поттикна итни прекини во други за да се заштеди енергија и да се овозможи поправка.

Украинскиот претседател Зеленски вчера го повика Советот за безбедност на ОН да преземе акција против Русија поради нападите врз цивилната инфраструктура, кои повторно ги оставија украинските градови без струја и вода.

Русија ги погоди градовите низ Украина со канонада од ракети, при што загинаа десет луѓе, принудувајќи ги властите да ги затворат нуклеарните централи и да го прекинат снабдувањето со електрична енергија и вода на многу места.

1

1

Извор: 6yka.com
Фото: NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот