X
 26.09.2018 Наука

Видео што докажува колкаво чудо е природата

Гасениците поминуваат низ неколку животни фази за на крај да излезат како прекрасни пеперутки.

Тие всушност се разградуваат самите себе и тоа со истите сокови со кои пред разградувањето се хранеле. Кога пеперутката ќе излезе, нејзините крилја се влажни и таа мора да почека да се исушат за да може да лета. Женката пеперутка повторно положува јајца и целиот овој процес се повторува.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука