27.06.2017 Наука

Зошто комарците повеќе касаат одредени луѓе?

Oдговорот на ова прашање може да биде поврзано со чорапи со лоша миризба - 200 пара на вакви чорапи биле искористени од страна на истражувачите од Лондонската школа за хигиена и тропска медицина за да видат дали привлечноста на комарците е генетска.

Чорапите доаѓале од парови идентични и неидентични близнаци.

Со истражувањето научниците се надеваат дека ќе откријат кои нозе произведуваат одбивни, а кои атрактивни хемикалии за комарците.

Близнаците биле користени поради претходно истражување кое открило дека комарците претпочитале идентични близнаци отколку неидентични близнаци.

„Знаеме многу малку за генетиката на она што нè прави атрактивни за комарците. Се надеваме дека ова истражување ќе ни даде повеќе увид во механизмите кои помагаат да ги промените нашите мириси на телото за да бидеме помалку атрактивни за комарците.

Се надеваме дека со идентификување на одредени гени кои можат да произведуваат хемикалии кои одбиваат, ќе се создаде еден вид на отпадни лекови врз основа на тие хемикалии“, вели Џејмс Логан, кој го започнал самиот проект.

Претходното истражување открива дека комарците повеќе сакаат луѓе кои создаваат одредени видови на киселина, како што е уричната киселина, како и бремени жени.

Фото: Getty Images
Подготвил: Тамара Гроздановски