X
 27.08.2021 Живот

Прекрасни фотографии од небесниот феномен „сина Месечина“

На социјалните мрежи се појавија фотографии од „сина Месечина“ кои го прикажуваат овој небесен феномен од секој агол на планетата.

Терминот „сина Месечина“ не се однесува на бојата на Месечината. Всушност, станува збор за појава на втора полна Месечина во истиот календарски месеци и во просек се појавува на секои 2,7 години.
Извор: Newsweek.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот