X
 28.05.2022 Живот

Дипломец по астрофизика направил епска фотографија

На денот на дипломирањето на Винсент Ледвина, ѕвездите се усогласија за да може да создаде навистина спектакуларна фотографија. Не толку ѕвездите колку Месечината и Земјата; целосното затемнување на Месечината се случи во ист ден со неговата церемонија.

Вечерта спроти 16 мај 2022 година Месечината беше целосно во сенка на Земјата и се трансформира во црвено-портокалова топка. Ледвина, кој штотуку ја доби својата диплома по астрофизика, сметаше дека е совршено време да се фотографира во капа и наметка.

На фотографијата се гледа како Ледвина стои среде пат во Гранд Форкс, Северна Дакота, во близина на канадската граница. Околу него нема светлосно загадување, а можеме да ги видиме безбројните светкави ѕвезди и Месечината директно над него. Ледвина планирал да го фотографира затемнувањето, па сметал дека тоа е совршена можност и за уникатна дипломска фотографија.

- Никогаш не сум сретнал фотографии од затемнувањето со дипломиран студент, па си реков зошто да не - вели Ледвина. За негова среќа, Месечината се усогласи со пејзажот зад него, па неговата фотографија беше повеќе од успешна.

diplomec
Фото: Vincent Ledvina

Во продолжение можете да погледнете и други негови фотографии.

1

2

3

4


Извор: Mymodernmet.com
Фото: Vincent Ledvina/Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот