X
 28.07.2020 Наука

Погледнете го трејлерот што го објави НАСА за претстојното лансирање на роверот „Персевиренс“ на планетата Марс

30 јули - означете ги вашите календари, затоа што тогаш НАСА повторно се враќа на Марс

НАСА го објави она што може да се опише како трејлер за претстојното лансирање на роверот на 30 јули. Едноминутното, анимирано видео ја сумира целата мисија во уреден, лесно сфатлив пакет. Ќе научите за името на роверот - „Персевиренс“, каде ќе слета - кратер Џезеро, која ќе биде неговата мисија и кој ќе биде придружник на роверот - хеликоптерот наречен „Инџинуити“.Извор: Mashable.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука