X
 28.08.2018 Живот

Пее, свири и има 117 години: Која е најстарата жена во светот

Хулија Флорес Колке од Боливија е најстарата жена во светот. И покрај тоа што на 26 октомври ќе наполни 118 години, оваа Боливијка пее на мајчиниот кечуа јазик и свири чаранго.

Во личната карта и пишува дека е родена во 1900 година, во рударско село во планините на Боливија.

За неа се верува дека е најстарата жена во светот, иако тоа не е потврдено во Гинисовата книга на рекорди бидејќи не е поднесено такво барање.

Извор:МИА
Julia Flores Colque plays with “Chiquita.” (AP Photo/Juan Karita)

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот