X
 28.08.2019 Живот

Луѓето опфаќаат само 0,1 отсто од живиот свет на Земјата, а погледнете што ѝ направија

Амазонија се соочи со ужасни пожари, изумираат животни, а во океаните пловат острови од отпад. За само неколку децении луѓето успеаја да ја опустошат и загадат Земјата до степен на непрепознатливост.

Погледнете ги овие фотографии од најлошите последици на човечката активност на планетата.

amazon

Амазон 2013 година

амазон

Амазон 2019 година - Четири недели по ред таму беснееја пожари

snimki

Сателитските снимки можеби најдобро покажуваат како се менувала ситуацијата со текот на годините

5

Истото подрачје по сечењето на стеблата за фармерство

sneg

Пожарите голтаат гора од црн бор на подрачјата што сме навикнати да ги гледаме само во снег и мраз

ezero

Вака изгледаше глечерот Окјокул кога сè уште постоеше

topenje

Топењето на езерото Окјокул

madagaskar

Мадагаскар во последните 30 години остана без речиси 80 отсто од своите шуми

denes

Вака изгледа денес

greben

Вака изгледаше Големиот корален гребен кај Австралија пред 2016 година

2

Вака изгледа сега. Поради високите температури на морето, коралите буквално се сварија

ezero

Аралското Езеро изгледаше вака во 2000 година. На фотографијата се гледа и каде била границата на езерото во 1960 година

denes

Вака изгледаше езерото во 2018 година. Речиси е исчезнато

tihi

Во Тихиот Океан плови и голем остров од отпад за кој научниците тврдат дека е поголем од Франција, Германија и Шпанија заедно

zaliv

Веќе 15 години истекува нафта во Мексиканскиот Залив. Сè започна по разорниот ураган „Иван“

ekoloska katastrofa

Исто така, во Мексиканскиот Залив во 2010 година потона нафтена платформа, што се смета за најголема нафтена еколошка катастрофа во САД

tanker

Танкер полн со нафта се судри со гребен кај Алјаска во 1989 година и во морето се излија 11 милиони галони нафта

delfin

Кинескиот речен делфин е прогласен за изумрен во 2006 година

papagal

Синиот папагал, кој беше инспирација за ликовите во цртаниот филм „Рио“, беше прогласен за изумрен во 2018 година

Фото: Telegram
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот