X
 29.06.2021 Образование

Во портокалова фаза: Во градинките не смее да се пуштаат клима уреди

Во период кога земјата се наоѓа во портокалова фаза и кога температурите надминуваат и 40 степени Целзиусови, децата што престојуваат во градинките во најтоплиот период од денот мора да се седат во затворен простор без пуштени клима-уреди.
Тоа е така поради протоколите за заштита од ковид-19 според кои работат градинките и мора строго да се придржуваат на нив.
Многу од родителите реагираат на ваквата состојба, оценувајќи ја како нелогична.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Фото: Архива

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование