X
 29.06.2022 Забава

Раскрсница што го подели интернетот: Кој има предност, црвениот или белиот автомобил?

На социјалните мрежи се врти фотографија од раскрсница што предизвика дискусија. Кој има предност на оваа раскрсница?

На објавената фотографија се гледаат црвен и бел автомобил. Пред црвениот автомобил соти знак „Стоп“, а пред белиот автомобил има бел триаголник. Црвениот автомобил оди право, белиот врти. Кој има предност?По објавувањето на фотографијата, многумина останаа во дилема. Некои тврдеа дека белиот автомобил има предност иако врти.

Според фејсбук-страницата, од автошколата велат дека црвениот автомобил има предност, додека сообраќајниот вештак вели дека белиот автомобил има предност.

Што мислите вие?

Извор: Ddl.rs
Фото: Facebook/pormetnezgode
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава