X
 29.08.2018 Наука

НАСА: „Светот гори!“

Светот гори! Или барем така изгледа на фотографијата од светскиот приказ на НАСА. Црвените точки ги означуваат оние области каде што има активно запалени пожари.

Фотографијата и натписот горе доаѓаат од центарот за вселенски лет на НАСА - „Годард“. На неговата веб-страница, центарот навлегува во повеќе детали објаснувајќи зошто неколку дела на Африка, Чиле, Бразил и Северна Америка горат ова лето. Сушите, екстремните температури, земјоделските практики се само дел од загрижувачката слика.

ТУКА можете да ја погледнете фотографијата во поголем формат.

наса
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука