X
 30.06.2022 Живот

Рене Реџепи, кој потекнува од Македонија, го затвора најдобриот ресторан во светот за да патува

Се затвора најдобриот ресторан во светот - познатиот „Нома“, кој успешно го води Рене Реџепи, кој потекнува од Македонија.

„Нома“, кој се наоѓа во Копенхаген, Данска, бил прогласен за најдобар ресторан во светот во 2021 според оцените од жирито на натпреварот „Најдобрите 50 ресторани во светот“. Ова било петти пат како овој ресторан победува на натпреварот.Неодамна Реџепи ја изненадил јавноста кога соопштил дека „Нома“ ќе се затвори во 2023 година. Тој објаснил дека сака да патува и да го истражува светот, да открива нови вкусови и кујни.

Оваа одлука ја донел по повеќегодишно размислување, а на пат околу светот ќе го води целиот свој тим во 2024 година.Реџепи се смета за еден од највлијателните готвачи на меѓународната гастрономска сцена, а нуди фузија помеѓу нордиската и македонската кујна.

Извор: Tuna magazin
Насловна фотографија: Instagram (printcreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот