X
 30.08.2021 Здравје

Волонтери намерно ќе бидат заразени со делта-сојот за истражувачки цели

Британски истражувачи се подготвуваат намерно да заразат волонтери со делта-сојот од коронавирусот за потреби на истражување кое треба да им помогне да ја измерат ефективноста на вакцините и на третманите.

Претходно истражувачи од Обединетото Кралство изложиле околу 40 волонтери на првиот познат сој на коронавирусот за истите цели.


Фото: Pixabay

Сега, група научници во компанијата за лабораториски услуги „хВиво“ работат на создавање на делта-сојот кој ќе биде искористен само за експериментите. Иронично, делта-сојот, кој бргу се шири низ светот, потешко се создава во лабораториски услови, открил научникот Ендру Кечпол.

Дополнителен предизвик за истражувачите е тоа што лабораториската верзија на делта-сојот треба да биде совршена копија на сојот што се шири во светот.

Извор: Futurism
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје