X
 30.10.2021 Забава

Оптичка илузија што си поигрува со вашиот мозок

Уште една оптичка илузија што не можеме да ја разбереме. Овој пат на фотографијата гледаме три автомобили со навидум различна големина - но што ако ви кажеме дека сите се со иста големина?

Илузијата на три автомобили што возат по рид стана вирална на „Тик-ток“. И додека изгледа дека автомобилите се наредени по големина, од најмал до најголем, на видеото се гледа дека автомобилите се сите со иста големина.

1
Фото: Beatonthebeeb

„Беатонтиб“, корисник на „Тик-ток“, успеа да ја разбие илузијата вадејќи ги автомобилите од контекстот на фотографијата, редејќи ги еден до друг и откривајќи дека тие всушност се со иста големина. Тој објаснува дека бидејќи автомобилите се поставени на рид, нашиот мозок вештачки го зголемува оној што е најдалеку, правејќи да изгледа поголем.

@beatonthebeeb

#opticalillusion #opticalillusions #mindgame #mindgames #perspectiveiskey

♬ HEART - Pistol Shrimp
Оригиналното видео собра над 530 илјади прегледи и над 700 коментари на „Тик-ток“ и, изненадувачки, корисниците се прилично збунети. Некои не се убедени дека илузијата е реална, при што еден корисник коментира дека ако ги „измерите во споредба со патоказот, првиот автомобил е 1/3, а последниот е 1/2 од големината на знакот. Решивме да го провериме ова (види подолу) со создавање форма со иста висина како столбот на ламбата (правоаголник лево), и редење на автомобилите подолу за да видиме дали се сите со иста големина. Можеби изгледа дека оној од крајната десна страна е малку поголем, но тоа е така поради аголот на автомобилот. Како што можете да видите, тие се со иста големина.

1
Фото: Future/Beatonthebeeb

Извор: Creativebloq.com
Фото: Beatonthebeeb
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава