X
 30.11.2021 Живот

На 2,5 години уште не зборува и се плаши од деца. Што да направам?

Моето дете има 2 години и 6 месеци и сѐ уште не зборува, не сака да соработува. Многу е темпераментно, меѓутоа се плаши од деца, бега од нив, а исто така многу ретко прифаќа и возрасни, освен блиски личности. Има сестричка од 6 месеци, но не сака ниту да ја погледне ниту да ја допре. Има страв од играчки со кои си играл до лани, има страв да седне на велосипед, да седне во кола на акумулатор во која до лани заспиваше. Често се буди навечер, седнува и гледа директно во нас без да плаче, само седи и пробува да нѐ разбуди. Однесен е на лекар, на педијатар, а одговорот беше дека може да не зборува до 3-годишна возраст, дека можеби се исплашило… Разговараме со него, но џабе, си тера по свое. Секој совет е добредојден.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот