X
 30.12.2019 Живот

10 животни пораки од баби и дедовци за помладите генерации

Познатата веб-страница „ARThusiast“ на својот фејсбук-профил сподели животни лекции од постарите генерации.

- Секогаш почитувајте ги постарите и учете од минатото - пишува „ARThusiast“.

Дијана, 88 години: - Никогаш немојте да следите маж.Лес, 94 години: - Обезбедете се финансиски.Џон, 92 години: - Уживајте во секој момент.Дот, 82 години: - Бидете здрави, грижете се за вашето тело, излегувајте на свеж воздух и „не одете в кревет“ со некој додека не бидете постари. Има многу време за тоа.Дорин, 85 години: - Бидете љубезни кон луѓето. Сите тие имаат минато.Џоан, 90 години: - Секогаш имајте амбиции и цели што ќе ги следите.Марлиз, 90 години: - Секогаш кажувајте ја вистината.Ширли, 84 години: - Споделувајте ги искуствата и заедно уживајте во нив!Илин, 96 години: - Купете си бунгалов и туш-кабина во која лесно се влегува додека сè уште можете.Боб, 91 година: - Најдете некој што ќе го сакате и продолжете да го сакате.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот