31.10.2020 Живот

Изуми што го прават светот подобро место

Денес има лулашки за луѓе во инвалидски колички, вид слики во кои може да уживаат и слепите и други брилијантни изуми што го прават светот подобро место.

Во галеријата „Уфици“ во Фиренца има слики за слепи за тие да може да уживаат во уметноста.

Фото: Reddit

Докторот Тед Румел, кој е парализиран во долниот дел од телото, сè уште може да прави хируршки операции благодарение на неговата инвалидска количка што му овозможува да стои.

Фото: Facebook

Овој парк има лулашка за деца во инвалидска количка.

Фото: Reddit

Овој дом за пензионери има лажна автобуска станица која ги спречува оние со деменција да се изгубат.

Фото: Reddit

Националните паркови и одделението за туристички развој во Тенеси, САД, поставиле двогледи за далтонисти на пет локации низ државата.

Фото: Reddit

Во Сингапур постарите лица и лицата со физички попречености имаат картичка со која може да поминуваат пешачки премин подолго време од предвиденото.

Фото: Reddit

Во Кизкалеси, Турција, на плажата има пристапна рампа за инвалидски колички со кои лицата со инвалидитет може да стигнат до морето.

Фото: Facebook

Оваа маса за пикник има простор за возрасни, детска маса и маса до која може да се стигне со инвалидска количка.

Фото: Reddit

Вака изгледа Рубикова коцка за слепи.

Фото: Reddit

Ова е стол што им овозможува на лицата со инвалидитет да влезат во морето. Тој е бесплатен и се наоѓа во Санта Круз, Португалија.

Фото: Reddit

Овој парк има влезови приспособени за деца во инвалидски колички.

Фото: Reddit

Количка за луѓе во инвалидска количка - „Лидл“, Германија.

Фото: Reddit

Овој парк има патека за слабовидни.

Фото: Reddit

Овој парк има вртелешка која е пристапна за луѓе во инвалидска количка.

Фото: Reddit

Собите на овој хотел имаат посебни шпионки на вратите за лицата со инвалидитет.

Извор: lolamagazin.com
Подготвил: Драгана Петрушевска