31.12.2020 Живот

Веселите гласови на Гинекологија може да бидат надвикани само од плачот на бебето, кое ни најавува дека е новиот жител на планетата

Доаѓањето на свет на првото бебе во годината за родилиштето и тимот значи нова надеж, среќа, бериќет, па медицинскиот персонал додека е на работа и во исчекување на Новата година, со нетрпение и возбуда го чека првиот детски плач.
- Среќни сме кога тоа се случува кај нас затоа што новиот живот значи нова надеж, среќа, бериќет… Нам, исто како и на родителите, симболика за среќа и бериќет не ни е полот на првото новородено, туку фактот дека на свет дошло живо и здраво бебе – вели д-р Викторија Јовановска, директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје.
Таа четири пати досега таканаречената најлуда ноќ во годината ја има дочекано во лекарска униформа, на новогодишно дежурство како гинеколог. Ни раскажа како е да се дочека Нова година на дежурство со породување.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Живот