Вести Страница: 1 од 1997

Отворено со Зорица Црношија: Единаесет години се борам со несоници

Кога сите легнуваат да спијат, тие остануваат будни. Или, пак, заспиаат, а потоа се будат во текот на ноќта.

повеќе »
Над 17.000 основци учествуваа во проектот на Пивара Скопје за безбедни и здрави школски денови

Веќе четврта година по ред, Пивара Скопје, во соработка со општините, го реализира едукативниот проект на теми поврзaни со здравјето и безбедноста, наменет за учениците од четврто одделение.

повеќе »
Николина Костовска, студент: Најсилната страна на УТМС е дипломата TedQual, единствена во Македонија

Оваа диплома е директна меѓународна потврда за високиот квалитет на наставната програма на Универзитетот.

повеќе »
Матурантите утре полагаат државна матура

Матурантите од утре до 14 јуни ќе ги полагаат екстерните испити од државната матура во јунската испитна сесија

повеќе »
Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет со барање до Ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет при УКИМ бараат од ректорот Никола Јанкуловски да ја прифати кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за декан на Стоматолошкиот факултет.

повеќе »
Причини зошто да купувате онлајн на www.sportvision.mk

Покрај удобноста, ниските промотивни цени, различноста и малите трошоци, преку онлајн купување сме заштитени од т.н импулсивно купување – купување кое на некој начин ни се наметнува во продажниот простор.

повеќе »
Разгледување на потенцијалите за соработка помеѓу Македонија и Шведска на Форумот на Македонија2025 во Стокхолм

На 13 и 14 јуни во Стокхолм ќе се одржи Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска.

повеќе »
Зошто „Guardians of the Galaxy Vol.2“ е најзабавниот филм за оваа година?

Уште од премиерата на првиот дел на „Guardians of the Galaxy“ во летото 2014 година, фановите на „Marvel“, филмските фанови и фановите на Крис Прат со нетрпение го чекаа продолжението.

повеќе »
Олдос Хаксли: „Постои само еден агол од универзумот кој можете да го подобрите - себеси!“

Треба да ја дознаете вистината и вистината од вас ќе направи лудак.

10 технолошки иновации кои ќе го револуционизираат дигиталниот свет

Мислењата на претприемачите за тоа што ќе се случува во следните 5 години во дигиталниот свет.

повеќе »
Не му ги забранувајте овие нешта на детето, ако сакате да има нормално детство

Не му забранувајте да пее, да испушта звуци и да биде гласно!

повеќе »
Јапонците на оригинален начин го искоренија стресот на работa

Јапонски компании одлучиле да користат домашни миленичиња за намалување на напнатоста и стресот на работните места.

повеќе »
Што би можеле да очекуваме од „Google“ оваа година?

Во изминативе неколку години „Google“ од технолошки гигант кој воглавно произведува софтвер, се трансформира во компанија која произведува респектабилен хардвер

повеќе »
Претприемачки вештини на кои родителите треба да ги научат своите деца

Вештини кои на децата ќе им бидат од корист во иднина.

повеќе »
Како изгледа да Ве удри молња?

Дали знаевте дека годишно од молња умираат повеќе од 4000 луѓе во светот? Жртвите може да страдаат од краткорочни и долгорочни ефекти, како срцев удар, конфузија или напади.

повеќе »
Што прават козите качени на дрво?

Козите се познати по тоа што со леснотија се искачуваат по планините. Тогаш зошто не би се качувале и на дрвја?

повеќе »
Мрачната страна на работата во Германија

Многу луѓе од Западен Балкан работат во Германија во градежнишвото, без разлика дали се дојдени самостојно или ги упатила нивната компанија.

повеќе »
Водич за патување низ местата каде што се снимени Вашите омилени серии и филмови

Orbitz креира интерактивен инфографик кој може многу да Ви користи во планирањето на идните забавни одмори насекаде низ планетата.

повеќе »
Знаци кои покажуваат дека сте поинтелигентни од просечна личност

Како да дознаете дали сте попаметни од луѓето со просечна интелигенција? Ова се неколку знаци кои ќе ви помогнат да откриете дали се издвојувате од просечните луѓе.

← Претходна 1234567 ... 1997 Следна →