Вести Страница: 1 од 2119

КОЛУМНA: Она што светот го нарекува слобода

Бел цвет и пеперутка со шарени крилја. Не знам зошто, ама јас отсекогаш така ја дефинирав слободата. Уште откако знаеме за себе се стремиме да живееме слободно

повеќе »
Незаслужените оценки ја фрлаат мотивацијата на соучениците в корпа

Зошто да учам јас кога и тој што ја нема чепнато книгата на крајот пак ќе ја има истата оценка? Кога бев во основно ѝ го поставував прашањето на мајка ми, а таа ми велеше: „Учи си за знаење“

повеќе »
Билјана Цветанова, муралист кој на ѕидовите им дава живот

Билјана е дипломиран археолог и историчар на уметност. Во тинејџерските денови не добила поддршка да се запише во средно уметничко училиште

повеќе »
Недостасуваат учебници за цели одделенија

Првачињата не добија ниту една книга, за цело одделение нема учебници. Децата буквално се шетаат до училиште и назад. Ни рекоа дека најдоцна до 15 септември ќе ги добијат, но ги нема – вели родител на ученик од основно училиште од општина Ѓорче Петров.

Слушнете успешни приказни на 25. Бизнис Кафе Македонија

На 28.09.2017 година (четврток) од 18:00 чaсот во Дистрикт барот во хотел Мериот ќе се одржи 25. Бизнис Кафе Македонија. Гостите ќе слушнат уаште неколку успешни професионални и животни приказни.

Пензионер од Скопје побогат за 670.485,00 денари

Тој им порача да на сите играчи на игрите на среќа , да го пронајдат своето Среќно Место и да ги уплатат своите среќни броеви, бидејќи со среќата никогаш не се знае.

повеќе »
Како се оспорува гласањето во Германија?

Како и многу гласачи низ целиот свет, така и Германците можат да ги оспорат резултатите или постапката на изборите.

повеќе »
Древен индијански етички кодекс: „Негативните мисли предизвикуваат болести на телото, душата и умот!“

Не земај го она што не е твое, без разлика дали е од некое лице, заедницата, дивината или од некоја култура. Тоа не е заслужено, ниту дадено. Тоа не е твое.

повеќе »
Започна 38. издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ со легендарните кинематографери Лом и Ротуно

Легендарните кинематографери Лом и Ротуно за почеток на 38. издание на „Браќа Манаки“.

повеќе »
Најголемиот победник на изборите во Германија

Алтернатива за Германија (ATF) освои околу 13 отсто од гласовите на националните избори во неделата, со што антимигрантската и антиисламската партија претставуваат најголемата политичка реформа.

повеќе »
Што би му направила хидрогенската бомба на Тихиот Океан?

Последната жестока реторика меѓу Америка и Северна Кореја создаде нов вид закана.

Археолозите конечно открија како била изградена Големата пирамида во Гиза

Конечно откриено како била изградена пирамидата во Гиза.

НАСА можеби ќе го промени фокусот од Марс на Месечината

Од НАСА истакнуваат дека се подготвени за таква промена.

повеќе »
Сте чуле ли за ексцентричниот математичар Пол Ердос?

Математичарот од Унгарија водел номадски живот и се занимавал со математика до самиот крај на животот.

повеќе »
Тибетски рецепт за здрави и бели заби до длабoка старост

Од оваа постапка забите стануваат бели, а непцата се зацврстуваат и добиваат розеникава боја.

повеќе »
Самодовербата на децата ја градат родителите

Родителот треба секогаш да внимава што ќе му каже на детето зашто тоа може да остави трајни последици.

повеќе »
На мојата ќерка: „Не извинувај се за тоа што си!“

„Не сокривај ги своите мислења. Изговори ги, и тоа гласно. Треба да те чујат.“

Александар Меквин: Дивата убавина на дизајнот

„Сега ми нема враќање!“

повеќе »
Ова е најлесниот начин да го добиете најдоброто место во авионот

Згрчени нозе и седење рамо до рамо со странци се некои работи поради кои многу луѓе не сакаат да летаат со авион.

повеќе »
Повик за учество на семинар на тема  „Димензии на слободата“

Повик за учество на семинар на тема „Димензии на слободата“

Гете-институт Скопје, – културна институција на Сојузна Република Германија која својата дејност ја извршува низ целиот свет, го афирмира учењето на германскиот јазик во странство и негува меѓународна културна соработка и Контрапункт – асоцијација за развој на критичка теорија, социо-културен активизам и современи културни практики, објавуваат повик за учество во еднодневен семинар на тема „Димензии на слободата“.

← Претходна 1234567 ... 2119 Следна →