Вести Страница: 1 од 1901

Интервју со Јосипа Мајиќ, иноваторка од Хрватска: Стартапите не умираат кога ќе снема пари, туку кога основачот ќе остане без енергија!

Хрватката Јосипа Мајиќ (27) деновиве гостуваше во Скопје на покана од „Телеком“, а вработените од оваа компанија имаа можност да научат за нејзиното искуство со стартап-компанијата „ID Guardian“.

повеќе »
НАСА ќе испраќа астронаути на лет околу Месечината со новото вселенско летало

НАСА најверојатно ќе испрати летало околу Месечината во кое ќе има екипаж.

Британските музички награди во знакот на Дејвид Боуви

Британските музички награди дадоа признанија на голем број ѕвезди, вклучувајќи ги и Дрејк и Бијонсе како и многу британски пејачи, меѓутоа сите нив ги засенија Дејвид Боуви и Џорџ Мајкл.

„Другарче“, „Развигор“, „Наш свет“ чекаат зелено светло

Шест месеца од почетокот на тековната учебна година, децата во основните училишта ги немаат своите омилени детски списанија „Другарче“, „Развигор“, „Наш свет“.

Нова услуга од ВИП

Корисниците ќе имаат можност да ја паузираат содржината, да ја премотуваат наназад, да ја снимаат во живо или да закажуваат снимање...

повеќе »
Кирил Лазаров со покана до идните македонски ракометари

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, со видео покана до идните македонски ракометари за седум дена тренинг и дружење на неговиот, трет по ред, ракометен камп кој од 20 Јуни до 02 Јули 2017 година

повеќе »
Кои професии земаат најголема нето плата во Македонија?

Според најновите податоци од Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2016 година изнесува 23.457 денари.

Јапонци планирале атентат врз Чарли Чаплин

Токму во тоа време Чарли Чаплин бил во посета на Јапонија и премиерот Цујоши го поканил на прием во својот дом.

повеќе »
Како најдобро да се заштитите на интернет?

Се повеќе интернет страници им бараат на корисниците е-меил адреси, но и други лични информации, како име и презиме и сл.

повеќе »
Британскиот парламент одлучи: Трамп не е добредојден во Британија!

„Државната посета ќе биде ужасно погрешна бидејќи ќе изгледа како британскиот парламент и британскиот народ да ги одобруваат активностите на Трамп“.

повеќе »
Словенечки државник сменет од функција поради пропуст пред камерите

Пред неколку дена Словенија ја потресе скандал кога еден државен функционер е сменет од позицијата затоа што не знаел да одговори на новинарското прашање.

Огромни „небесни реки“ предизвикуваат хаос во Калифорнија

Големите атмосферски реки се одговорни за 75 проценти од сите екстремни бури на бреговите низ светот.

повеќе »
Воспитувањето на децата денес и пред 30 години: „Немој два пати да повторувам!“

Родителството се менувало низ годините, меѓутоа најголемата разлика се чувствува во последните 30 години.

повеќе »
„Instagram“ воведува нова интересна опција

„Instagram“ воведува нова функција!

повеќе »
Научната причина позади која погрешно ги слушаме текстовите од песните

Многу луѓе си ги интерпретираат песните онака како што тие ги слушаат, без разлика дали текстот е точен или не

повеќе »
Најдобрата вежба за цврстина и добро држење на телото

Ако барате ефикасна вежба со која ќе ги зацврстите стомачните мускули и ќе го подобрите држењето на телото, вежбата ‘штица’ е вистинската за Вас.

повеќе »
Омилената актерка на Хитлер била советски шпион

Откритието дека познатата актерка е советски агент се припишува на „Gehlen“, западногерманската организација од која подоцна ќе произлезе моменталната германска разузнавачка служба, БНД.

Добредојдовте во јахтите на иднината - вредни 2.3 милијарди долари

Австриската фирма за јахти, „MIGALOO“ заедно со дизајнерска фирма се здружи за неколку концепт проекти.

повеќе »
Што е потребно за да бидете астронаут?

Кон крајот на летото Канада ќе обучи двајца астронаути за мисија во вселената.

← Претходна 1234567 ... 1901 Следна →