Економија Страница: 1 од 50

Светот го доби првиот билионер, но никој не знае кој е тој?!

Светот го доби првиот билионер, но никој не знае кој е тој?!

Идентитетот на Сатоши Накамото, кој е псевдоним на авторот кој почнал со копање биткоини пред околу девет години, сè уште е мистерија.

повеќе »
Сѐ што сакате да знаете за биткоинот

Сѐ што сакате да знаете за биткоинот

Зад биткоинот наводно стои Сатоши Накамото, кој никогаш не излегол пред јавноста, а во текот на првите години од појавувањето вредноста на биткоинот не успеала да достигне ниту еден долар.

повеќе »
Како се живее надвор од Македонија: просечни плати во европските земји и во регионот

Како се живее надвор од Македонија: просечни плати во европските земји и во регионот

Во Македонија просечната нето-плата на вработен за една година пораснала за само 4,7 индексни поени.

повеќе »
Кои се најбогатите држави во Европа?

Кои се најбогатите држави во Европа?

Кои земји во Европа се најбогати?

повеќе »
„Шпаркасе банка Македонија“: Стипендистите на Best Of South East се фантастичен потенцијал

„Шпаркасе банка Македонија“: Стипендистите на Best Of South East се фантастичен потенцијал

Стипендијата за целата година изнесува максимум 10.000 евра по учесник и ги покрива трошоците за обезбедено сместување во еден од студентските домови во Грац (еднокреветна соба) и месечен џепарлак во износ од 420 евра. Платени се трошоците за школарина и регистрацијата на Универзитетот во Грац, интензивен курс по германски јазик во универзитетскиот јазичен центар Treffpunkt Sprachen и разни социјални и културни случувања во текот на целата година

повеќе »
Во што е тајната на пензијата во Швајцарија?

Во што е тајната на пензијата во Швајцарија?

Наспроти тоа што швајцарскиот пензиски систем функционира и како швајцарскиот часовник, алпската држава планирала реформи.

повеќе »
Државен завод за статистика: 7.568 слободни работни места, колку од нив се од образованието?

Државен завод за статистика: 7.568 слободни работни места, колку од нив се од образованието?

Работни места за 445 стручњаци и научници имало во Македонија во третото тримесечје од годинава, според последната објава на Државниот завод за статистика. Според дејностите пак, имало 208 слободни работни места во образованието

повеќе »
Битолска млекара одбележува 65 години постоење

Битолска млекара одбележува 65 години постоење

Традиција, врвен квалитет и континуиран успех – веќе 65 години Битолска млекара работи на својата цврсто вкоренета мисија да им обезбеди на потрошувачите здрави, вкусни и хранливи производи, со цел да се подигне нивото на свесност и неопходноста од здрав и избалансиран начин на исхрана.

повеќе »
Ќе се менува начинот на плаќање на патарините на македонските патишта

Ќе се менува начинот на плаќање на патарините на македонските патишта

До крајот на наредната година се очекува завршување на инсталацијата на системот за електронска наплата

повеќе »
Добра вест за Македонците што планираат да работат на Малта

Добра вест за Македонците што планираат да работат на Малта

Досегашната долга процедура за издавање работна виза беше еден од најголемите проблеми за многуте Македонци што заминуваа да работат во оваа островска земја

повеќе »
Мапа на најбогатите луѓе на светот

Мапа на најбогатите луѓе на светот

Првото место годинава му припаѓа на Џеф Безос, основачот на „Амазон“.

повеќе »
Конференција „100 жени претприемачки“: Жените се голем неискористен економски потенцијал

Конференција „100 жени претприемачки“: Жените се голем неискористен економски потенцијал

Зошто жените и понатаму се помалку вработени од мажите, кога на светско ниво 60 отсто од високообразовниот кадар се жени, а само 40 отсто мажи?!

повеќе »
Хрватска бара уште 17.000 работници од странство

Хрватска бара уште 17.000 работници од странство

Предложената квота изнесува вкупно 29.000 работни дозволи, од што за нови вработувања се 17.810, за продолжување на веќе издадени дозволи – 9.000, а 1.940 дозволи ќе се однесуваат на сезонски вработувања (1.400 во туризмот и 540 во земјоделство).

повеќе »
20 години КПМГ во Македонија, Срѓан Ранѓеловиќ именуван за нов партнер

20 години КПМГ во Македонија, Срѓан Ранѓеловиќ именуван за нов партнер

Водечката фирма за професионални услуги КПМГ во Македонија вчера одбележа два значајни настани: својата дваесетгодишнина и именувањето на новиот партнер

повеќе »
Компанијата што вреди повеќе од „Фејсбук“

Компанијата што вреди повеќе од „Фејсбук“

Акциите на берзата во Хонг Конг оваа година двојно ја зголемија својата вредност, а приходите ги надминаа нивните очекувања.

повеќе »
Германија: 1.000 евра награда за тој што ќе најде работници!

Германија: 1.000 евра награда за тој што ќе најде работници!

Германската железница „Дојче бан“ распиша, ни помалку ни повеќе, 1.000 конкурси за нови вработувања за само една недела.

повеќе »
Годишните даночни пријави ќе ги пополнува УЈП, граѓаните ќе ги контролираат електронски

Годишните даночни пријави ќе ги пополнува УЈП, граѓаните ќе ги контролираат електронски

Обврската за поднесување годишна даночна пријава за граѓаните беше предвидена во Законот за персонален данок на доход, за кој Владата на вчерашната седница одлучи дека треба да се измени.

повеќе »
Рајските документи откриваат како „Кембриџ“ и „Оксфорд“ инвестирале десетици милиони фунти во офшор-фондови

Рајските документи откриваат како „Кембриџ“ и „Оксфорд“ инвестирале десетици милиони фунти во офшор-фондови

Универзитетите „Оксфорд“ и „Кембриџ“, и речиси половина од колеџите во Оксбриџ, тајно инвестирале десетици милиони фунти во офшор-фондови,

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 50 Следна →