Култура Страница: 1 од 373

Што се случува кога еден јапонски воз ќе тргне 20 секунди порано?

Што се случува кога еден јапонски воз ќе тргне 20 секунди порано?

Возовите во Јапонија ретко кога поаѓаат во поинакво време од наведеното во распоредот.

повеќе »
Дождот проби во Музејот на Македонија, МСУ и во Драмски театар

Дождот проби во Музејот на Македонија, МСУ и во Драмски театар

Кофи по подовите, прозорци низ кои се слева вода, паднати делови од спуштени плафони, кабли од инсталации, цели под вода... Ова се слики од Музејот на Македонија во Старата скопска чаршија, Музејот на современата уметност на Скопското Кале и Драмски театар во Карпош кои се најпогодени од дождот кој неколку дена врне во македонската метропола.

повеќе »
Ќе се гради првиот пловен град на Пацификот!

Ќе се гради првиот пловен град на Пацификот!

Околу 300 луѓе ќе се вселат на првиот пловен град во 2020 година, а идејата е граѓаните сами да управуваат со својот град.

повеќе »
Како Владимир Путин ги промени Русија и светот?

Како Владимир Путин ги промени Русија и светот?

Путин денес слави 15 години владеење со Русија. Во овој период тој и тоа како ја променил.

повеќе »
Интервју со Томе Делов, адвокат и докторанд на Правниот факултет „Јустинијан Први“: „Огромна мотивација ми беше желбата да успеам овде, во Македонија“

Интервју со Томе Делов, адвокат и докторанд на Правниот факултет „Јустинијан Први“: „Огромна мотивација ми беше желбата да успеам овде, во Македонија“

Не можев ниту да претпоставам со какви тешкотии ќе се соочам откако ќе ги завршам постдипломските студии, но од денешен аспект вредеше секое искуство.

повеќе »
„Дрим Тим“ со „Етно Балкан“ ќе го освојува регионот

„Дрим Тим“ со „Етно Балкан“ ќе го освојува регионот

Првата нумера од големиот етнопроект беше промовирана синоќа во ресторанот

повеќе »
Нуркање во плитко

Нуркање во плитко

Мислам дека веќе ви кажав.

повеќе »
Еден обичен лајк на „Феjсбук“ открива повеќе отколку што мислите...

Еден обичен лајк на „Феjсбук“ открива повеќе отколку што мислите...

Сè што правиме на социјалните мрежи претставува наш отпечаток според кој подоцна ни се сервираат реклами.

повеќе »
Владимир Набоков: „Зошто љубовта е слепа?“

Владимир Набоков: „Зошто љубовта е слепа?“

Марго е можеби првата Лолита, неправедно запоставена поради другата.

повеќе »
Митот за окованиот Прометеј

Митот за окованиот Прометеј

Пред создавањето на човештвото грчките богови победиле во големата битка против титаните

повеќе »
Роберт Мугабе - револуционерен херој или човек кој ја уништи својата земја?

Роберт Мугабе - револуционерен херој или човек кој ја уништи својата земја?

Претседателот Роберт Мугабе се преобразил во карикатура на африкански деспот, кој 37 години се држел за власта не преземајќи ништо кога земјата потонала во хаос

повеќе »
6 суперхерои. Нивното време доаѓа. Правдата ќе биде изречена!

6 суперхерои. Нивното време доаѓа. Правдата ќе биде изречена!

Мудрост, чувствителност, храброст, снага, супербрзина, врвна кибернетика и напредна технологија на Бетмен возила. Ќе биде ли сето тоа доволно да се спаси светот од епската опасност која би се појавила?

повеќе »
„Ефектот на среќа“ - филм за потрагата по ситните нешта што ни прават да се чувствуваме добро што сме живи

„Ефектот на среќа“ - филм за потрагата по ситните нешта што ни прават да се чувствуваме добро што сме живи

Филмот го наметнува прашањето: Зошто мора да се случи трагедија за да сфатиме дека сме живи? Среќата не прави живи, таа е некаков момент, но како до тој момент? Заборавивме на малите ситни едноставни работи – вели актерот Сашко Коцев, кој игра една од главните улоги

повеќе »
Жената која предизвика пуч во Зимбабве!

Жената која предизвика пуч во Зимбабве!

За многумина, таа е вистинска моќ под сенка, посветена на идејата со своја лична поддршка да го одржи својот сопруг на власт сè до неговата смрт

повеќе »
Firefunding For AKSC2

Firefunding For AKSC2

повеќе »
Промоција на вториот број на меѓународното студентско списание за археологија и историја на уметноста „Axios“

Промоција на вториот број на меѓународното студентско списание за археологија и историја на уметноста „Axios“

Овој петок, во Археолошкиот музеј на Македонија, јавно ќе биде промовиран вториот број на меѓународното

повеќе »
Книжевни препораки од Ернест Хемингвеј

Книжевни препораки од Ернест Хемингвеј

Сите автори се книжевна „тешка категорија“, со тоа и неодминлива станица кон растежот на личноста на читателот.

повеќе »
Еве како ќе изгледаат куќите на иднината, отпорни на урагани!

Еве како ќе изгледаат куќите на иднината, отпорни на урагани!

Овиe куќи, односно „одржливите јахти“ би се напојувале со сончева енергија, а би собирале и дождовница која би се користела во домаќинството.

повеќе »
„Амазон“ ќе ја снима серијата „Господарот на прстените“

„Амазон“ ќе ја снима серијата „Господарот на прстените“

За какви трошоци станува збор, покажува и фактот дека само за откуп на правата за делата на Толкин морале да искешираат помеѓу 200 и 250 милиони долари.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 373 Следна →