Наука Страница: 1 од 187

Закани кои можат да го уништат животот на Земјата

Закани кои можат да го уништат животот на Земјата

Научниците од Кембриџ направија листа од најголемите ризици кои им се закануваат на човештвото.

повеќе »
Трансилванија била дом на животно поопасно од диносаурусите?

Трансилванија била дом на животно поопасно од диносаурусите?

Најновите истражувања од експертите од Британија укажуваат на тоа дека на подрачјето на Трансилванија некогаш живеел гигантскиот птеросаурус

повеќе »
Зошто астронаутите не смеат да пијат пиво во вселената?

Зошто астронаутите не смеат да пијат пиво во вселената?

Патувањето во вселената не е едноставно. Стресно е и страшно, а консумирањето на алкохолни пијалоци (за намалување на стресот), е забрането за астронаутите.

повеќе »
Научници оживеале микроби стари 50.000 години

Научници оживеале микроби стари 50.000 години

Ако некаде во Сончевиот систем постои живот, тоа е најверојатно во подземјето, каде организмите се хемосинтетизираат, сметаат научниците.

повеќе »
НАСА најави важна конференција за откритие надвор од Сончевиот систем

НАСА најави важна конференција за откритие надвор од Сончевиот систем

Американската вселенска агенција (НАСА) најави пресконференција на која ќе зборува за „откритие надвор од Сончевиот систем“.

повеќе »
Загатка која ќе ве збуни - Парадокс на Судот

Загатка која ќе ве збуни - Парадокс на Судот

Парадокс на Судот, е многу стар проблем во логиката кој потекнува од античка Грција.

повеќе »
Планот на научниците да го „оживеат“ мамутот

Планот на научниците да го „оживеат“ мамутот

Тимот својата идеја за „mammophant“, подобро познат како голем слон со карактеристики на мамут, ја претстави на американската асоцијација за унапредување на науката.

повеќе »
НАСА планира да го допре Сонцето

НАСА планира да го допре Сонцето

Нашето Сонце можеби не е толку егзотично како подалечните ѕвезди, но сепак е вредно за научно внимание.

повеќе »
Како Роршаховитe дамки од мастило нѐ тераат да гледаме нешта кои не постојат?

Како Роршаховитe дамки од мастило нѐ тераат да гледаме нешта кои не постојат?

Разоткриени како алатка за психоанализата, тестовите на Роршах сè уште можат да кријат тајни.

повеќе »
НАСА повикува на потрага по Планетата 9

НАСА повикува на потрага по Планетата 9

НАСА финансира веб страница која овозможува јавна потрага за нови неоткриени светови во нашиот соларен систем и соседниот меѓуѕвезден простор.

повеќе »
Помогнете во истражувањето и откривањето на нови планети

Помогнете во истражувањето и откривањето на нови планети

Благодарение на група истражувачи од Институтот за наука Карнеги, објавена е импресивна база на податоци што содржи 61.000 т.н. Доплери на брзина од 1.600 блиски ѕвезди.

повеќе »
Сакате лагата да звучи вистинито? Повторете ја повторно, и повторно...

Сакате лагата да звучи вистинито? Повторете ја повторно, и повторно...

Луѓето користат само 10% од мозокот. Ако јадете многу моркови ќе ви се подобри видот. Витаминот Ц лекува настинки - Ништо од ова не е точно.

повеќе »
Мистериозни откритија кои се` уште ги интригираат археолозите

Мистериозни откритија кои се` уште ги интригираат археолозите

Изгубените цивилизации позади себе оставиле неверојатни богатства и објекти. Ова се 10 мистериозни откритија кои уште не се објаснети од страна на археолозите.

повеќе »
Снежен леопард кој ги збуни научниците

Снежен леопард кој ги збуни научниците

Снежните леопарди спаѓаат меѓу најзагрозените видови на диви мачки.

повеќе »
Како изгледаат авионските несреќи во внатрешноста на авионите?

Како изгледаат авионските несреќи во внатрешноста на авионите?

На 27 април 2012 година бил спроведен тест за авионска несреќа во пустината Лагуна Салада, северно Мексико, после четири години проучување и 2 милиони долари инвестиција во подготовката на овој суштински настан во светот на авијацијата.

повеќе »
Зошто аутизмот почесто се јавува кај момчињата?

Зошто аутизмот почесто се јавува кај момчињата?

Мозочната структура може да објасни зошто момчињата почесто имаат аутизам од девојчињата.

повеќе »
Креираме ли свет без свесност?

Креираме ли свет без свесност?

Австралиски филозоф предупредува дека создаваме свет со машини без свесност.

повеќе »
Што би се случило ако астероид го погоди Њујорк?

Што би се случило ако астероид го погоди Њујорк?

На 6 февруари утрото, џиновски метеор паднал од вселената во езерото Мичиген.

повеќе »
Која е разликата помеѓу психопат и социопат

Која е разликата помеѓу психопат и социопат

Постојат барем десетина знаци кои можат да ве предупредат дека разговарате со психопат.

повеќе »
Студенти ќе произведуваат пиво на Месечината

Студенти ќе произведуваат пиво на Месечината

Идните инженери на универзитетот Калифорнија во Сан Диего дошле до револуционерна идеја – да произведуваат пиво на Месечината.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 187 Следна →