Образование Страница: 1 од 286

Николина Костовска, студент: Најсилната страна на УТМС е дипломата TedQual, единствена во Македонија

Николина Костовска, студент: Најсилната страна на УТМС е дипломата TedQual, единствена во Македонија

Оваа диплома е директна меѓународна потврда за високиот квалитет на наставната програма на Универзитетот.

повеќе »
Матурантите утре полагаат државна матура

Матурантите утре полагаат државна матура

Матурантите од утре до 14 јуни ќе ги полагаат екстерните испити од државната матура во јунската испитна сесија

повеќе »
Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет со барање до Ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет со барање до Ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски

Студентите и специјализантите на Стоматолошкиот факултет при УКИМ бараат од ректорот Никола Јанкуловски да ја прифати кандидатурата на проф. д-р Ќиро Ивановски за декан на Стоматолошкиот факултет.

повеќе »
Непочитувањето на воспитувачите и наставниците во Швајцарија го достигна врвот

Непочитувањето на воспитувачите и наставниците во Швајцарија го достигна врвот

За несоодветното однесување на децата виновни се родителите!

повеќе »
Летно бизнис патување во Македонија – настан што ги поврзува младите иселеници со можностите за соработка во Македонија

Летно бизнис патување во Македонија – настан што ги поврзува младите иселеници со можностите за соработка во Македонија

Македонија2025 го организира второто издание на летното бизнис патување во Македонија, наменето за млади професионалци од дијаспората (16 - 28 јули) . Претседавач на програмата е господинот Живко Мукаетов, кој е член на одборот на директори на Македонија2025.

повеќе »
Бесплатни онлајн курсеви... Пријавете се!

Бесплатни онлајн курсеви... Пријавете се!

Association Center for Intercultural Dialogue in collaboration with partners from Serbia

повеќе »
Повеќе жени од мажи дипломирале лани на универзитетите во Македонија

Повеќе жени од мажи дипломирале лани на универзитетите во Македонија

Државниот завод за статистика: Лани дипломирале 2,5 отсто помалку студенти

повеќе »
Погледнете зошто оваа матурантка  е суспендирана од училиште

Погледнете зошто оваа матурантка е суспендирана од училиште

Директорот ѝ пришол и ја прекорил да се покрие, зашто била непристојно облечена.

повеќе »
Дали персонализираното учење е иднината?

Дали персонализираното учење е иднината?

Персонализираното учење има за цел креирање на посилни врски меѓу наставниците и учениците.

повеќе »
Продолжува неизвесноста околу судбината на екстерното тестирање

Продолжува неизвесноста околу судбината на екстерното тестирање

Министерот за образование во заминување Пиштар Љутфиу смета дека новата Влада ќе нема доволно време за да го укине екстерното тестирање и затоа ги повика учениците да се подготват за полагање на тестовите.

повеќе »
Мисионерската дејност на светите браќа Св. Кирил и Св. Методиј меѓу Македонците

Мисионерската дејност на светите браќа Св. Кирил и Св. Методиј меѓу Македонците

Мисионерската дејност на светите браќа меѓу Македонците, посебно возобновувањето и применувањето на македонската азбука е забележано во житието на Свети Наум.

повеќе »
Еден од најголемите проблеми на менаџментот за човечки ресурси на Балканот е непотизмот

Еден од најголемите проблеми на менаџментот за човечки ресурси на Балканот е непотизмот

ројни професионалци за човечки ресурси, професори, студенти, но и вработени во компании од земјава и странство

повеќе »
Повеќе практична настава бараат студенти од Педагошки факултет

Повеќе практична настава бараат студенти од Педагошки факултет

Професорката Елизабета Бандиловска рече дека младите кријат огромен творечки потенцијал во себе кој останал на маргините, неопходно е професорите да ги поттикат.

повеќе »
Правила на воспитување: „Колку сте полоши со детето, толку полошо станува тоа“

Правила на воспитување: „Колку сте полоши со детето, толку полошо станува тоа“

Со своите постапки влијаете врз однесувањето на детето.

повеќе »
Што студирале најпознатите директори од ИТ секторот?

Што студирале најпознатите директори од ИТ секторот?

Денес тие се најбогати и најуспешни луѓе на светот...

повеќе »
Анкета: Дали Министерството за образование и наука треба да се подели?

Анкета: Дали Министерството за образование и наука треба да се подели?

Институтите во Македонија со години се жалат дека не добиваат доволно пари за својата дејност и за научни истражувања, дека науката е речиси колатерална штета на ресорот

повеќе »
Најинспиративните асистенти на УКЛО - Денис Арсовски и Спире Лазароски

Најинспиративните асистенти на УКЛО - Денис Арсовски и Спире Лазароски

Со околу триста предлози и повеќе од илјада одговори, на онлајн анкетата спроведена од Факултети.мк беа избрани најинспиративните асистенти на државните универзитети.

повеќе »
17-годишна девојка магистрира пред да заврши средно училиште

17-годишна девојка магистрира пред да заврши средно училиште

По освојување на алгебрата уште во градинка и геометријата во второ одделение, Стефани Муи, 17, се здоби со повеќе дипломи и тоа пред да заврши средно училиште.

повеќе »
Професорите бараат да се формира министерство за наука

Професорите бараат да се формира министерство за наука

Со молебен посветен на светите браќа Кирил и Методиј со кој чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан почна чествувањето на патронатот на УКИМ како и славењето на Денот на сесловенските просветители 24 Мај.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 286 Следна →