Политика Страница: 1 од 5

Светот добива „нова држава“ што се вика Малорусија

Светот добива „нова држава“ што се вика Малорусија

Малорусија е прогласена како суверена држава и наследничка на Украина, со Донецк како главен град.

повеќе »
ЕУ предупредува: работодавците да не ги проверуваат кандидатите на социјалните мрежи

ЕУ предупредува: работодавците да не ги проверуваат кандидатите на социјалните мрежи

Се воведуваат низа правила со кои ЕУ сака да ја заштити приватноста на граѓаните.

повеќе »
Смртта на човекот што немал непријатели

Смртта на човекот што немал непријатели

Лију Сијаобо, еден од најпознатите критичари на кинеските властодржци, почина на 61 година по долгогодишна затворска казна.

повеќе »
Франција најавува радикален чекор

Франција најавува радикален чекор

Францускиот министер за еколошка транзиција најавува радикален чекор

повеќе »
Што се крие позади изолацијата на Катар?

Што се крие позади изолацијата на Катар?

Катар, американскиот сојузник, долго време предизвикува лутина кај своите соседи.

повеќе »
Илон Маск му се налути на Трамп: „нема да бидам твој советник повеќе“!

Илон Маск му се налути на Трамп: „нема да бидам твој советник повеќе“!

Откако ја прифати поканата за учество во Советот, истакна дека тоа го направил исклучиво со цел да овозможи пристап за обновливи извори на енергија.

повеќе »
На овие земји им се заканува најголема опасност од тероризам

На овие земји им се заканува најголема опасност од тероризам

Најризични земји за туристите се Германија, Франција, Турција и Белгија.

повеќе »
Пасошот од државата која не постои

Пасошот од државата која не постои

Нација како уметничко дело со сопствен павилјон на уметничка егзебиција во Венеција.

повеќе »
Пропаста на екстремната десница: Трамп им беше надеж, сега им е најголемо проклетство

Пропаста на екстремната десница: Трамп им беше надеж, сега им е најголемо проклетство

Поврзаноста на Ле Пен со Трамп и тоа како ѝ наштети на нејзиниот изборен резултат.

повеќе »
Што Трамп зборува за земјите од светот?

Што Трамп зборува за земјите од светот?

Дознајте што Трамп говорел за земјите од светот преку своите твитови.

повеќе »
ЦИА конечно откри која држава им останала енигма

ЦИА конечно откри која држава им останала енигма

За оваа земја, Америка знаела само трачеви и лаги.

повеќе »
Работникот што успеа да ја замолчи Марин ле Пен

Работникот што успеа да ја замолчи Марин ле Пен

Малку познатиот кандидат за претседател на Франција, фабричкиот работник Филип Путу, стана ѕвезда по одржаната телевизиска дебата.

повеќе »
Дали новите забрани за големи електронски уреди ќе го направат летањето во авион побезбедно?

Дали новите забрани за големи електронски уреди ќе го направат летањето во авион побезбедно?

Одделот за внатрешна безбедност на САД неделава ги забрани големите електронски уреди во авионите од 10 аеродроми на Блискиот Исток.

повеќе »
Британија планира да ги затвори границите за државјаните на ЕУ?

Британија планира да ги затвори границите за државјаните на ЕУ?

Извор од британската влада изјави дека денес премиерката Тереза Меј, со Членот 50 од Лисабонскиот договор, да го укине и правото на слободно движење на државјаните на ЕУ во Велика Британија.

повеќе »
Правила според Алински: „Исмејувањето е најмоќното оружје на човекот“

Правила според Алински: „Исмејувањето е најмоќното оружје на човекот“

Правилата на Алински за создавање општествени промени.

повеќе »
Што велат психијатрите за Доналд Трамп?

Што велат психијатрите за Доналд Трамп?

Доналд Трамп има сериозно ментално заболување и е според темпераментот, неспособен да биде претседател.

повеќе »
ОБСЕ бил мета на хакери

ОБСЕ бил мета на хакери

Портпаролката на ОБСЕ додаде дека бил идентификуван начинот на кој бил извршен нападот и кон кого била упатена надворешната комуникација.

повеќе »
Шкотите стравуваат од национална катастрофа

Шкотите стравуваат од национална катастрофа

Плановите за преговори на Британија за излез од Унијата се случуваат во тајност, поради што стопанствениците и инвеститорите стравуваат дека Лондон можеби тежнее кон „тежок Брегзит“.

повеќе »
Ким Јонг-ун изненаден: „Зошто сите околу мене плачат?“

Ким Јонг-ун изненаден: „Зошто сите околу мене плачат?“

Воените функционери најверојатно плачеле од среќа што нема да бидат егзекутирани како предавници.

повеќе »
← Претходна 12345 Следна →