Спорт Страница: 1 од 10

Од каде потекнува бодирањето во тенисот?

Од каде потекнува бодирањето во тенисот?

Кога некој играч нема ниту еден поен, ние велиме „ништо“, но во англиското говорно подрачје се вели „love“ (како љубов)...

повеќе »
Параоимпијци со подобар учинок од олимпијците

Параоимпијци со подобар учинок од олимпијците

И четвртиот истрча побрзо од првиот на Олимписките игри во августот.

повеќе »
Последната фото-сесија на Мухамед Али

Последната фото-сесија на Мухамед Али

Мухамед Али почина на 3 јуни.

повеќе »
Како изгледа Рио де Жанеиро година пред Олимпијадата?

Како изгледа Рио де Жанеиро година пред Олимпијадата?

Како се подготвува Бразил?

повеќе »
Лицата со телесен инвалидитет и фудбалот со здржени сили за јакнење на победничкиот дух

Лицата со телесен инвалидитет и фудбалот со здржени сили за јакнење на победничкиот дух

Во духот на целите на проектот, ФФМ уште во март оваа година, на натпреварот Македонија - Белорусија, покани лица со инвалидитет да ја поддржат нашата репрезентација на Националната арена „Филип Втори“

повеќе »
Бразил конечно ги изгради стадионите за Светското првенство во фудбал (10 месеци откако заврши)

Бразил конечно ги изгради стадионите за Светското првенство во фудбал (10 месеци откако заврши)

Контроверзиите околу Светското првенство во фудбал во Бразил не исчезнуваат ниту после 10 месеци по неговото одржување.

повеќе »
Луксузот во кој уживаат фудбалерите на "Реал Мадрид"

Луксузот во кој уживаат фудбалерите на "Реал Мадрид"

Кога ќе земете предвид дека фудбалерите во овој тим се платени 50-100 милиони евра, уште некој милион за луксузни соби за нив не значи ништо.

повеќе »
Статистички доказ дека Меси е најдобар фудбалер

Статистички доказ дека Меси е најдобар фудбалер

Многумина ќе се согласат дека Лионел Меси е најдобриот фудбалер во светот. Бенџамин Морис од „Five thirthy eight sports“ успева да го докаже тоа преку статистика.

повеќе »
Најимпресивните стадиони ширум светот

Најимпресивните стадиони ширум светот

Спортот е еден од најсилните нешта кои ги обединуваат луѓето на денешницата. Без разлика дали се работи за фудбал или борење, луѓето сакаат да се соберат на едно место и да навиваат за своите омилени спортисти, бодрејќи ги до победа.

повеќе »
Сега и официјално: Перо Антиќ ќе настапи на Ол стар викендот во Њу Орлеанс

Сега и официјално: Перо Антиќ ќе настапи на Ол стар викендот во Њу Орлеанс

Перо Антиќ ќе настапи во натпреварот на дебитанти кој ќе биде предводен

повеќе »
Дени Илиев: Го чекам денот кога ќе заиграм за првиот тим на Арсенал

Дени Илиев: Го чекам денот кога ќе заиграм за првиот тим на Арсенал

Младиот “топчија“, редовно се наоѓа помеѓу стативите на младинскиот тим, често одработува тренинзи со сениорите а по трансферот, доби прекомандување и во У21 репрезентацијата на Македонија, која е предводена од Бобан Бабунски.

повеќе »
Фото: Олимпискиот парк во Рио Де Женеиро ќе изгледа неверојатно

Фото: Олимпискиот парк во Рио Де Женеиро ќе изгледа неверојатно

Рио Де Женеиро се подготвува да го воодушеви целиот свет.

повеќе »
Студентите од Македонија универзитетски вицешампиони на Европа

Студентите од Македонија универзитетски вицешампиони на Европа

Машката карате репрезентација на Македонија (во борби), составена од студенти на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, го освои сребрениот медал, додека женскиот тим заврши на солидното 5. место

повеќе »
Тур де Франс: 25 прекрасни фотографии од 100 години натпреварување

Тур де Франс: 25 прекрасни фотографии од 100 години натпреварување

Од воодушевувачки панорами до фасцинантни црно-бели портрети, овие фотографии овозможуваат фантастичен поглед наназад кон еден од најголемите настани во спортот.

повеќе »
Видео: Неверојатниот гол на Кире Лазаров

Видео: Неверојатниот гол на Кире Лазаров

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на ЕП во Данска во јануари 2014 година

повеќе »
Започнаа 16. Универзитетски лиги

Започнаа 16. Универзитетски лиги

Студентскиот Парламент на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во соработка со Факултетот за Физичка Култура при УКИМ ги организира 16. Универзитетски лиги. Истите ќе се одржуваат од 14.05 до 24 .05 во салите на ФФК.

повеќе »
Почнаа Македонските студентски игри - МСИ 2013

Почнаа Македонските студентски игри - МСИ 2013

Во организација на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје во хотелот „Десарет“ во Охрид од 28.03.2013 - 01.04.2013 година, започнуваат традиционалните 16-ти по ред Македонски студентски игри - МСИ 2013.

повеќе »
Среќно Македонијо! Распоред на натпревари на Македонија на СП во ракомет во Шпанија

Среќно Македонијо! Распоред на натпревари на Македонија на СП во ракомет во Шпанија

Во текот на наредните 23 дена Шпанија ќе биде домаќин на 23. светско ракометно првенство, кое ќе се одржи во шест градови меѓу кои и Севилја кадешто ќе настапува македонската репрезентација во групната фаа.

повеќе »
Како се мотивира македонската репрезентација

Како се мотивира македонската репрезентација

Македонската ракометна репрезентација в сабота го почнува настапот на своето трето Светско првенство од осамостојувањето.

повеќе »
Во Кина, децата започнуваат да се подготвуваат за златен медал на 4 години

Во Кина, децата започнуваат да се подготвуваат за златен медал на 4 години

Децата на возраст од 4 години тренираат дисциплини како борење, бокс, стрелање и мечување.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 10 Следна →