Технологија Страница: 1 од 197

Како Илон Маск планира да го поврзе човечкиот мозок со компјутер

Како Илон Маск планира да го поврзе човечкиот мозок со компјутер

Како што стојат работите, поврзувањето на мозокот со компјутерите веќе не спаѓа во научна фантастика.

повеќе »
Корисниците на „ВацАп“ од денес имаат нова опција

Корисниците на „ВацАп“ од денес имаат нова опција

Нова опција овозможена од „Фејсбук“, „Гугл мапс“ и „ВацАп“.

повеќе »
Publicis Groupe креира нова ера во маркетинг и дигиталниот бизнис

Publicis Groupe креира нова ера во маркетинг и дигиталниот бизнис

Првата е создавањето на Publicis Spine, алатка која ги спојува сите податоци, технологии и талент на Publicis Groupe

повеќе »
Нова опасна игра се појави на „Фејсбук“: Ги наведува децата да бегаат од дома

Нова опасна игра се појави на „Фејсбук“: Ги наведува децата да бегаат од дома

„Болна“ игра што кружи на „Фејсбук“ ги преплашува родителите шиурм светот.

повеќе »
Може да почнете кариера во кодирање без диплома - еве како!

Може да почнете кариера во кодирање без диплома - еве како!

Од 2015 година постојат над 7 милиони работни места кои бараат работникот да поседува вештини за кодирање

повеќе »
Опасен малициозен софтвер за откуп се шири со неверојатна брзина

Опасен малициозен софтвер за откуп се шири со неверојатна брзина

Хакерите земаат сѐ повеќе пари преку ваквите опасни софтвери.

повеќе »
Со оваа професија може да заработите и до 120.000 долари годишно. Пријавете се на курсот!

Со оваа професија може да заработите и до 120.000 долари годишно. Пријавете се на курсот!

Ако сакате да изградите кариера во сајбер безбедноста, нема подобро опција од тоа да научите како функционира и како да го користите пенетрациското тестирање.

повеќе »
Никола Тесла измислил дрон во 1898 година

Никола Тесла измислил дрон во 1898 година

Сметал дека дронот може да ги спречи војните.

повеќе »
Наскоро нова опција на „Фејсбук“

Наскоро нова опција на „Фејсбук“

Нова опција на „Фејсбук“ што ќе ја загрози популарноста на „Линкдин“.

повеќе »
Отсега, сите ваши wi-fi конекции им припаѓаат на хакерите

Отсега, сите ваши wi-fi конекции им припаѓаат на хакерите

Внимавајте, нова безбедносна закана чија цел овој пат е вашата wi-fi мрежа.

повеќе »
Дали „Епл“ подготвува „ајфон“ со свиткувачки екран?!

Дали „Епл“ подготвува „ајфон“ со свиткувачки екран?!

Доколку овие шпекулации се вистинити, тоа ќе биде најголемата промена на „Епл“ досега.

повеќе »
Македонци дел од жири комисијата на фестивалот „ Golden Drum“

Македонци дел од жири комисијата на фестивалот „ Golden Drum“

Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври.

повеќе »
Нова закана на „Фејсбук“ ја злоупотребува вашата листа на пријатели

Нова закана на „Фејсбук“ ја злоупотребува вашата листа на пријатели

Најновата измама со која хакерите се обидуваат да влезат во вашиот профил.

повеќе »
Во Берлин денеска беше презентирана новата 5G технологија во реална средина

Во Берлин денеска беше презентирана новата 5G технологија во реална средина

Пред новинари од цела Европа и пред технолошката јавност беше презентирана новата 5G технологија во реална средина, а не во лабораториски услови!

повеќе »
Чудни професии за кои не сме ни помислувале дека ќе ги преземат роботите

Чудни професии за кои не сме ни помислувале дека ќе ги преземат роботите

Со напредокот на технологијата роботите преземаат сè поголем број професии.

повеќе »
Тим Кук од „Епл“ ќе го менува светот, еве како

Тим Кук од „Епл“ ќе го менува светот, еве како

Еден добар пример за нова технологија е новата апликација на ИКЕА, која овозможува луѓето во сопствениот стан да го пробаат виртуелниот мебел кој сакаат да го купат, да го преместуваат и да го менуваат.

повеќе »
Господ бот - инженер на „Гугл“ создал нова религија

Господ бот - инженер на „Гугл“ создал нова религија

Што мислите за бог заснован на вештачка интелигенција?

повеќе »
Професија што е прва на удар од вештачката интелигенција

Професија што е прва на удар од вештачката интелигенција

На оваа професија ѝ се заканува исчезнување во блиска иднина.

повеќе »
„Месинџер лајт“ е најдобрата платформа што произлегла од „Фејсбук“

„Месинџер лајт“ е најдобрата платформа што произлегла од „Фејсбук“

Најдобра и наједноставна апликација создадена од „Фејсбук“.

повеќе »
„Фејсбук“ знае кога ќе се заљубите, но и кога ќе раскинете!

„Фејсбук“ знае кога ќе се заљубите, но и кога ќе раскинете!

„Фејсбук“ може да предвиди кога ќе ја почнете вашата следна романтична врска, подобро и од психолог.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 197 Следна →