Уметност Страница: 1 од 18

Аутизмот преточен во уметност

Аутизмот преточен во уметност

Тага, лутина, прифаќање, уметност: тоа е моето патување како родител на аутистично дете, а тоа продолжува да биде исполнето со подеми и падови.

повеќе »
Неверојатни археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање

Неверојатни археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање

Погледнете 10 археолошки пронајдоци до кои се дошло со скенирање.

повеќе »
Најдобриот производ на Икеа на сите времиња

Најдобриот производ на Икеа на сите времиња

Компанијата Икеја е основана во 1943 и до сега успеа да стане најголемиот производител на мебел во светот со преку 300 продавници во 38 земји.

повеќе »
Работна маса на која може да заспиете

Работна маса на која може да заспиете

На сите би им годело попладневна дремка по паузата за ручек, но освен што работните маси не се удобни за спиење, шефот најверојатно тоа нема да Ви го дозволи.

повеќе »
375 илјади уметнички слики достапни за јавноста на Интернет

375 илјади уметнички слики достапни за јавноста на Интернет

„The Metropolitan Museum of Art“ нуди дигитална верзија на 375 илјади уметнички дела.

повеќе »
Дали „Ла ла ленд“ навистина е толку добар?

Дали „Ла ла ленд“ навистина е толку добар?

Во ерата на социјалните мрежи, секое уметничко дело вообичаено се сецира до детаљ во потрага по проблематични елементи или политизација.

повеќе »
„Многу луѓе никогаш не користат сопствена иницијатива затоа што никој не им кажал да го направат тоа“ - така зборуваше Бенкси

„Многу луѓе никогаш не користат сопствена иницијатива затоа што никој не им кажал да го направат тоа“ - така зборуваше Бенкси

„Уметноста треба да ги смирува вознемирените и да ги вознемирува смирените!“

повеќе »
Пред фотографиите од вселената, постоеле детални илустрации

Пред фотографиите од вселената, постоеле детални илустрации

Денес сосема ни е вообичаено кога гледаме фотографија од вселената, со оглед на фактот што НАСА скоро секој ден ги објавува. Овие фотографии ни помагаат да ја проучиме вселената до неверојатен детаљ.

повеќе »
Познатите уметници и нивните уметнички студија

Познатите уметници и нивните уметнички студија

За еден уметник, доброто студио е доста важно место.

повеќе »
Актерката со најтажна лична љубовна приказна ќе ја глуми Џенис Џоплин

Актерката со најтажна лична љубовна приказна ќе ја глуми Џенис Џоплин

Последната девојка на актерот Хит Леџер.

повеќе »
Вуди Харелсон ќе го снима првиот филм „во живо“ во историјата

Вуди Харелсон ќе го снима првиот филм „во живо“ во историјата

Филмот ќе се снима во петок, а ќе биде истовремено емитуван во повеќе од 550 кина ширум САД.

повеќе »
Доделени Златните Глобуси, „La la Land“ апсолутен победник

Доделени Златните Глобуси, „La la Land“ апсолутен победник

Се одржа церемонијата „Златни Глобуси“ во Лос Анџелес.

повеќе »
Австриски нем филм од 1924 година го антиципира холокаустот

Австриски нем филм од 1924 година го антиципира холокаустот

По завршувањето на реставрацијата, филмот ќе биде прикажан доцна наесен во 2017 година, во првобитна верзија што последен пат била проектирана пред 90 години.

повеќе »
Видео-есеј како да го разберете сликарството на Пикасо

Видео-есеј како да го разберете сликарството на Пикасо

„Нурни се во себе, запиши го тоа што ти се врти во главата, ќе се воодушевиш колку се нештата поврзани и наскоро ќе посведочиш прекрасни изблици.“

повеќе »
Зошто виолините „Stradivarius“ се посебни?

Зошто виолините „Stradivarius“ се посебни?

Тајната на изработката на едни од најскапите инструменти.

повеќе »
Прогласен најдобриот европски филм во 2016 година

Прогласен најдобриот европски филм во 2016 година

Наградата за најдобар филм на Европската филмска академија првпат оди во рацете на жена-режисерка.

повеќе »
Виенската филхармонија му го враќа украденото на едно еврејско семејство

Виенската филхармонија му го враќа украденото на едно еврејско семејство

Последните неколку години, Виенската филхармонија работи на истражување и обелоденување на своите врски со нацистите.

повеќе »
Стенли Кјубрик за вредноста на животот

Стенли Кјубрик за вредноста на животот

„Независно колку сме обземени од темнината, ние мораме да генерираме светлина.“

повеќе »
Научете да компонирате музика на интернет

Научете да компонирате музика на интернет

Ханс Цимер е германски композитор кој создал музика за повеќе од 150 филмови вклучувајќи ги и „Гладијатор“, „Пиратите од Карибите“ и „Всадување“.

повеќе »
Фотографии од планетата Земја што ќе Ве воодушеват

Фотографии од планетата Земја што ќе Ве воодушеват

Малкумина имаат можност да ја видат планетата Земја од птичја перспектива, а британскиот астронаут Тим Пик е еден од нив.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 18 Следна →