Здравје Страница: 1 од 56

Внимавајте со што се лекувате за да не се доразболите

Внимавајте со што се лекувате за да не се доразболите

Традиционални, народни, домашни, руски, фински, бабини... На интернет, а особено на социјалните мрежи, врие од реклами и препораки за лекови

повеќе »
Повлечена детска храна на „Лакталис“ и од македонскиот пазар

Повлечена детска храна на „Лакталис“ и од македонскиот пазар

Агенцијата за храна и ветеринарство, информираат оттаму, добила известување од компанијата увозник на производите на француската компанија „Лакталис”, дека од пазарот во земјава превентивно е повлечена детска храна за доeнчиња

повеќе »
АХВ: Немаме предупредување за небезбедно бебешко млеко и млечни производи на „Лакталис“, се прави контрола и кај увозникот

АХВ: Немаме предупредување за небезбедно бебешко млеко и млечни производи на „Лакталис“, се прави контрола и кај увозникот

Агенцијата за храна нема добиено предупредување за небезбедни производи на „Лакталис“

повеќе »
Отворено со лице со ХИВ: Најтешкото е кога криеш и од семејството

Отворено со лице со ХИВ: Најтешкото е кога криеш и од семејството

Стравот и стигмата што постојат во општеството и недоволната информираност се најголемите проблеми и предизвици на луѓето во Македонија што живеат со ХИВ или имаат сида. Ги тераат да мислат дека се различни од другите и дека ќе бидат одбиени од нив при секој обид да стапат во контакт.

повеќе »
Д-р Јани Ангеловски, специјалист-трансфузиолог: Зад голем дел од стерилитетите и спонтаните абортуси се крие тромбофилија, процентот е драстично зголемен

Д-р Јани Ангеловски, специјалист-трансфузиолог: Зад голем дел од стерилитетите и спонтаните абортуси се крие тромбофилија, процентот е драстично зголемен

Треба да имаш емпатија кон болниот за да можеш да му помогнеш. Ако нема емпатија, нема лекување... Овие едноставни реченици најприближно го опишуваат доктор Јани, трансфузиологот кај кого ретко ќе најдете слободен термин да ве прегледа. „Човештлукот“, вели д-р Јани, без тоа не можеш да им помагаш на луѓето...

повеќе »
Зошто треба двапати да размислите пред да ставите мраз и лимон во пијалакот?

Зошто треба двапати да размислите пред да ставите мраз и лимон во пијалакот?

Иако можеби ќе ви ја угаси жедта, оваа комбинација може да ве разболи.

повеќе »
Жолтица кај три деца од две скопски училишта - лекарите апелираат да се внимава на хигиената

Жолтица кај три деца од две скопски училишта - лекарите апелираат да се внимава на хигиената

Три деца од две училишта во скопската населба Ѓорче Петров се разболеле од заразната жолтица А

повеќе »
Донација на Пивара Скопје за Клиниката за гинекологија и акушерство

Донација на Пивара Скопје за Клиниката за гинекологија и акушерство

Светскиот ден на предвремено родените деца и одбележувањето на 70 години од основањето

повеќе »
Отворено со Симон Цветановски: Живот во страв за инсулин

Отворено со Симон Цветановски: Живот во страв за инсулин

Зголемената преваленција (процентот на луѓе зафатени со дијабетес во однос на вкупната популација) на дијабетес тип

повеќе »
Машко здравје: Превентивните прегледи и самопрегледи спасуваат животи

Машко здравје: Превентивните прегледи и самопрегледи спасуваат животи

Мажите, за разлика од жените многу потешко и поретко одат на лекар, особено на превентивни прегледи, а забораваат да прават и самопрегледи.

повеќе »
Истражувањата покажуваат поврзаност меѓу алкохолот и ракот

Истражувањата покажуваат поврзаност меѓу алкохолот и ракот

Истражувачите препорачуваат да не пиете алкохол.

повеќе »
Над Европа се појави радиоактивен облак, експертите се сомневаат во нуклеарна несреќа

Над Европа се појави радиоактивен облак, експертите се сомневаат во нуклеарна несреќа

ИСРН и неколку други институции за нуклеарна безбедност во Европа во текот на минатите недели забележале високи нивоа на рутениум 106.

повеќе »
Ќе се проверува дали имаме мултиокуларен ехинококус, паразит кој усмртува луѓе

Ќе се проверува дали имаме мултиокуларен ехинококус, паразит кој усмртува луѓе

Агенцијата за храна и ветеринарство - АХВ ќе проверува дали и во земјава има мултиокуларен ехинококус, паразит кој научниците ...

повеќе »
II Симпозиум „Новитети во офталмологијата“

II Симпозиум „Новитети во офталмологијата“

Втор регионален офталмолошки симпозиум организиран од „Систина Офталмологија“, дел од групацијата „Свјетлост“- Загреб

повеќе »
Родители-деца: Моето дете е себично?

Родители-деца: Моето дете е себично?

Најдобро е родителите да не се мешаат премногу во отстапувањето

повеќе »
Eye Genius во Dioptra: Најсовремениот преглед на очи

Eye Genius во Dioptra: Најсовремениот преглед на очи

Dioptra веќе две децении постои на пазарот во Македонија водејќи се од клучни принципи кои редовно водат кон светски норми. Шест поглавја го красат успехот на Dioptra.

повеќе »
Елена Бубало: Телото е единственото место во кое живеете, затоа водете грижа за него!

Елена Бубало: Телото е единственото место во кое живеете, затоа водете грижа за него!

Елена Бубало ‒ Некои ја знаат како фитнес-инструктор, некои како личен тренер, некои по спортските настани што ги организира, но најмногу по нејзината лична групна програма

повеќе »
Тест: Проверете дали имате проблеми со простатата

Тест: Проверете дали имате проблеми со простатата

Со решавање на овој тест, подготвен од Американската асоцијација на уролози, а признаен од релевантни светски...

повеќе »
Најдобриот начин за одвикнување од пушењето

Најдобриот начин за одвикнување од пушењето

Најдобриот трик за откажување на цигарите.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 56 Следна →