Живот Страница: 1 од 666

Кога се има среќа, ќе се вози Киа Спортаж за 60 денари

Кога се има среќа, ќе се вози Киа Спортаж за 60 денари

Методија Батлески ја продолжува АВАНТУРАТА со Државна лотарија на Македонија во Прилеп.

повеќе »
Кои милијардери од светот на технологијата донираат најмногу пари?

Кои милијардери од светот на технологијата донираат најмногу пари?

Некои милијардери преферираат да останат анонимни донатори, што влијае врз веродостојноста на листата со најхумани донатори во светот.

повеќе »
Половина од кинеските милионери сакаат да се иселат од Кина

Половина од кинеските милионери сакаат да се иселат од Кина

Барајќи подобро образование и почиста животна средина, половина од кинеските милионери размислуваат да ја напуштат Кина.

повеќе »
Последните денови на Ниче

Последните денови на Ниче

На 3 јануари 1889 година Ниче доживеал ментален колапс. Двајца полицајци му пришле откако тој предизвикал нарушување на јавниот ред на улиците во Торино.

повеќе »
Викенд временска прогноза

Викенд временска прогноза

Денес е петок, 21 јули 2017 година, 202-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:11, а ќе зајде во 20:06 часот. Денот ќе трае 14 часа и 55 минути.

повеќе »
Музичкиот свет во шок - Почина Честер Бенингтон, пејачот на „Линкин Парк“

Музичкиот свет во шок - Почина Честер Бенингтон, пејачот на „Линкин Парк“

Пејачот на „Линкин парк“ извршил самоубиство

повеќе »
Казна или награда - која воспитна техника е подобра?

Казна или награда - која воспитна техника е подобра?

Како постапуваат децата кога се казнети, а како кога се наградени?

повеќе »
Необичниот случај на жена што избегала од Северна Кореја за по неколку години пак да се врати

Необичниот случај на жена што избегала од Северна Кореја за по неколку години пак да се врати

На веб-страницата „Ruiminzokkiri“, во сопствеништво на севернокорејската државна пропагандна машинерија, секоја недела се емитува емисијата „Наша земја“

повеќе »
10 зен-принципи чие спознавање би можело да ве промени

10 зен-принципи чие спознавање би можело да ве промени

Зенот е посебна состојба, тоа е уметност на живеењето во сегашноста, тоа е чувствување на себеси како дел од целина, разбирање на вистинските суштински работи.

повеќе »
Едноставен трик за зголемување на продуктивноста

Едноставен трик за зголемување на продуктивноста

Како што е заразно проѕевањето, така е заразна и енергијата за работа, односно мотивацијата

повеќе »
Временска прогноза: Какво време не очекува во наредните пет дена

Временска прогноза: Какво време не очекува во наредните пет дена

Денес е четврток, 20 јули 2017 година, 201-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:10, а ќе зајде во 20:07 часот. Денот ќе трае 14 часа и 57 минути.

повеќе »
Д-р Татјана Зорчец, психолог на Детска клиника: Детето мора да ја знае вистината и во најтешката борба за неговиот живот

Д-р Татјана Зорчец, психолог на Детска клиника: Детето мора да ја знае вистината и во најтешката борба за неговиот живот

Таа е психолог кој на Клиниката за детски болести стручно работи со душата и на најтешко болните деца со онколошки заболувања и за која во животот не постои категоријата „немам време“. Д-р Татјана Зорчец, научен соработник на Медицинскиот факултет во Скопје и специјалист по медицинска психологија на клиниката, не верува дека трагедијата на едно човечко битие може да остави рамнодушен психички здрав човек, особено кога страдаат децата.

повеќе »
Запознајте едно типично македонско семејство

Запознајте едно типично македонско семејство

Мајката и таткото на работа, децата на училиште, дополнителни активности како јазици или спорт, а баба и дедо се секогаш тука за своите најсакани внучиња. Понекогаш секој пее своја песна

повеќе »
Викендов Скопјани и „Д-фестивалџиите“ мрдаа со прсти!

Викендов Скопјани и „Д-фестивалџиите“ мрдаа со прсти!

Граѓанската иницијатива „Мрдни со прст“, последниве неколку дена под слоганот „Ти си на потег“ имаше многу успешни акции во кои учествуваа стотина граѓани и заедно покажаа дека е потребно малку за да се постигне многу!

повеќе »
Лозови наместо цвеќе е новиот свадбен тренд ЗА ДОБРО на младенците

Лозови наместо цвеќе е новиот свадбен тренд ЗА ДОБРО на младенците

Мартина и Ордан Шошески од Прилеп, ќе ја паметат својата свадба како еден од најубавите и најсреќните денови во животот, но и како ден кога потврда за заедничката среќа добиле и во форма на автомобил КИА СПОРТАЖ.

повеќе »
Дали знаете на која возраст сме најзадоволни од животот?

Дали знаете на која возраст сме најзадоволни од животот?

Најзадоволни од животот сме на 23 години (првпат)...

повеќе »
Како изгледа Мосул по ослободувањето?

Како изгледа Мосул по ослободувањето?

Мосул по ослободувањето од ИД.

повеќе »
Временска прогноза: Ни следуваат сончеви и топли денови

Временска прогноза: Ни следуваат сончеви и топли денови

Денес е среда, 19 јули 2017 година, 200-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:10, а ќе зајде во 20:07 часот. Денот ќе трае 14 часа и 57 минути.

повеќе »
Понорама од Сплит после пожарот

Понорама од Сплит после пожарот

На Фејсбук страницата „ST Dron“ е објавено видео кое прикажува панорама од Сплит после пожарот, што е прилично трагично. Снимката е направена со дрон.

повеќе »
← Претходна 1234567 ... 666 Следна →