Таг: стипендија Страница: 1 од 3

Израелска стипендија за странски студенти

Applications are invited for Israeli Government Scholarships available for foreign students to study in Israel.

повеќе »
Меѓународна постдипломска стипендија „WHO/TDR“

The scholarships are supported by TDR, the Special Programme for Research and Training in Tropical Diseases based at the World Health Organization in Geneva.

Стипендии „Transform Together“ за Шефилд Халам универзитетот

Transform Together scholarships are open to international students and European Union.

повеќе »
Добијте стипендија за студирање во Ирска

Are you planning to study Medicine, Dentistry, Nursing or Pharmacy?

повеќе »
„Nestle MBA“ магистерски стипендии за жени

The Nestlé Scholarship for Women was first awarded in 1997 and was initiated by a group of IMD MBA participants who wanted to encourage women to take the MBA.

Стипендија за студирање во Вестминстер

The scholarship covers full tuition fee waivers, accommodation, living expenses and flights to and from London.

Американска стипендија Хјуберт Хамфри за меѓународни студенти

The Humphrey Fellowship Program is for experienced professionals interested in strengthening their leadership skills

повеќе »
Да и` помогнеме на Драгана да го студира тоа што го сака

Драгана Стефановска е дипломиран архитект од Куманово. Нејзините планови се да продолжи со постдипломски студии во Холандија.

повеќе »
Добри сте со видео игрите? Може да добиете стипендија за тоа

„Fortune“ пишува дека факултетите ширум САД го препознаваат трендот во врска со видео игрите и одговараат на истиот.

2.000 долари за најдобрата идеја

Најдобриот труд за придонес на вештачката интелигенција во бизнисот може да добие стипендија од 2.000 американски долари.

повеќе »
Вашата помош му е потребна на Ѓорѓе да студира на еден од најдобрите универзитети во светот

Ѓорѓе Костов е 23-годишен Македонец кој беше примен на студии на „Беркли“, еден од 100-те најдобри универзитети во светот.

Интервју со Сара Симоновска, стипендист на универзитет во САД

Таа посетуваше средно музичко училиште во САД и ни ги раскажа своите искуства во земјата. Овојпат, со неа разговараме поради една добра вест. Таа е добитник на вредна стипендија за студирање.

повеќе »
Како е да се биде Македонец среде "Харвард"?

Веројатно се сеќавате на минатогодишната матурантка од „Јосип Броз-Тито“, Тијана Катушевска, која имаше понуди за стипендии од пет универзитети во САД, меѓукои и најпрестижните „Харвард“ и „Колумбија“.

Стипендија за студирање во Стокхолм

Стипендијата се доделува за магистерски студии во времетраење од една година на универзитетот во Стокхолм.

Стипендии за HR Academy 2013/2014

Сакате: • Професија со голема иднина!

Стипендии за истражување во Јапонија од УНЕСКО

УНЕСКО доделува целосни стипендии за истражувачка работа во период од 3 до 9 месеци во Јапонија.

повеќе »
Стипендија за бизнис програмата "Inspired Entrepreneurs"

Училиштето за менаџмент во Трст, Италија објавува стипендија за млади талентирани апликанти која ќе покрие 50% од школарината.

повеќе »
Стипендија за докторски студии по хемија во Данска

Кандидатите мора да имаат магистерска диплома во хемија или диплома на еднакво академско ниво.

повеќе »
Јапонска стипендија за магистрант за кој нема работа во Македонија

Дваесет и петгодишниот магистер по ветерина, Мартин Јошески од Прилеп доби стипендија за докторски науки од јапонското Министерство за образование.

повеќе »
Конкурс за доделување една стипендија за студии во Московскиот државен институт за меѓународни односи (МГИМО)

Московскиот државен институт за меѓународни односи ( МГИМО ) при Министерството за надворешни работи на Руската Федерацијадоделува стипендија за македонски државјанин за студирање на прва година на институтот за учебната 2013/2014година согласно одлуката на Претседателот на Руската Федерација.

← Претходна 123 Следна →