Таг: стипендија Страница: 1 од 3

Израелска стипендија за странски студенти

Applications are invited for Israeli Government Scholarships available for foreign students to study in Israel.

повеќе »
Добијте стипендија за студирање во Ирска

Are you planning to study Medicine, Dentistry, Nursing or Pharmacy?

повеќе »
Да и` помогнеме на Драгана да го студира тоа што го сака

Драгана Стефановска е дипломиран архитект од Куманово. Нејзините планови се да продолжи со постдипломски студии во Холандија.

повеќе »
Добри сте со видео игрите? Може да добиете стипендија за тоа

„Fortune“ пишува дека факултетите ширум САД го препознаваат трендот во врска со видео игрите и одговараат на истиот.

2.000 долари за најдобрата идеја

Најдобриот труд за придонес на вештачката интелигенција во бизнисот може да добие стипендија од 2.000 американски долари.

повеќе »
Вашата помош му е потребна на Ѓорѓе да студира на еден од најдобрите универзитети во светот

Ѓорѓе Костов е 23-годишен Македонец кој беше примен на студии на „Беркли“, еден од 100-те најдобри универзитети во светот.

Интервју со Сара Симоновска, стипендист на универзитет во САД

Таа посетуваше средно музичко училиште во САД и ни ги раскажа своите искуства во земјата. Овојпат, со неа разговараме поради една добра вест. Таа е добитник на вредна стипендија за студирање.

повеќе »
Како е да се биде Македонец среде "Харвард"?

Веројатно се сеќавате на минатогодишната матурантка од „Јосип Броз-Тито“, Тијана Катушевска, која имаше понуди за стипендии од пет универзитети во САД, меѓукои и најпрестижните „Харвард“ и „Колумбија“.

Стипендија за студирање во Стокхолм

Стипендијата се доделува за магистерски студии во времетраење од една година на универзитетот во Стокхолм.

Стипендии за HR Academy 2013/2014

Сакате: • Професија со голема иднина!

Стипендии за истражување во Јапонија од УНЕСКО

УНЕСКО доделува целосни стипендии за истражувачка работа во период од 3 до 9 месеци во Јапонија.

повеќе »
Стипендија за бизнис програмата "Inspired Entrepreneurs"

Училиштето за менаџмент во Трст, Италија објавува стипендија за млади талентирани апликанти која ќе покрие 50% од школарината.

повеќе »
Стипендија за докторски студии по хемија во Данска

Кандидатите мора да имаат магистерска диплома во хемија или диплома на еднакво академско ниво.

повеќе »
Јапонска стипендија за магистрант за кој нема работа во Македонија

Дваесет и петгодишниот магистер по ветерина, Мартин Јошески од Прилеп доби стипендија за докторски науки од јапонското Министерство за образование.

повеќе »
Конкурс за доделување една стипендија за студии во Московскиот државен институт за меѓународни односи (МГИМО)

Московскиот државен институт за меѓународни односи ( МГИМО ) при Министерството за надворешни работи на Руската Федерацијадоделува стипендија за македонски државјанин за студирање на прва година на институтот за учебната 2013/2014година согласно одлуката на Претседателот на Руската Федерација.

Стипендија "Кроноспан" за студирање во САД

Стипендијата ги покрива сите трошоци: студирање, сместување, храна, книги, здравствено осигурување, патување до и од САД.

← Претходна 123 Следна →