Таг: Израел Страница: 1 од 3

Израелска стипендија за странски студенти

Applications are invited for Israeli Government Scholarships available for foreign students to study in Israel.

повеќе »
Зошто спортските екипи на Израел се натпреваруваат во Европа?

Иако географски Израел се наоѓа во Азија, од безбедносни причини настапува во Европа.

повеќе »
Земјата што на туристите им нуди антитерористичка обука

Академијата „Калибер 3“ се опишува како водечка антитерористичка и безбедносна институција.

Во Ерусалим e пронајден мозаик стар 1.500 години

Мозаикот е откриен при поставување комуникациски кабли во градот во текот на летото, по што е конзервиран.

повеќе »
Границата која наскоро може да се претвори во вистински пекол

Израел стравува дека моменталниот мир на границата со Египет во секој момент може да се претвори во вистински пекол

повеќе »
ЦИА конечно откри која држава им останала енигма

За оваа земја, Америка знаела само трачеви и лаги.

повеќе »
Хотелот со најлош поглед во светот

Секогаш оригинален и сатиричен.

„Unit 8200“ - најсилната сајбер армија на Израел

Израел ја има една од најсилните сајбер армии во светот.

повеќе »
Револуција на патиштата во Израел: Електронски патишта кои безжично ги полнат возилата

Заборавете на сите станици за полнење - патиштата на блиската иднина ќе можат да го напојуваат електричниот автомобил додека возите.

повеќе »
Спектакуларна керамичка фигура стара 3.800 години пронајдена во централен Израел

Прецизноста и вниманието на детаљите во создавањето на оваа, речиси 4.000 години скулптура се импресивни. Вратот на бокалот служел како основа за формирање

повеќе »
Израелска компанија создава вода од воздух

Израелска компанија креира уреди преку кои од воздухот создава вода, користејќи механизми за собирање на влагата од воздухот.

Стапката на смртност од срцеви заболувања во Израел намалена за 50%

Стапката на смртност од срцеви болести во Израел е намалена за импресивни 50% од 1998 година, вели неодамнешното истражување објавено во магазинот „European Heart“.

Забранетата книга во Израел

Неодамна во Израел од списокот на лектири е тргната книгата ...

Ноам Чомски за нападите врз Газа

Страшно. Садистички. Нехумано.

Најмоќните фотографии од Израелските ракетни напади во Газа

За жал и покрај тоа што може да се каже дека во светот живее цивилизирано општество, сепак војните се составен дел од животот на многу луѓе.

Судбината на децата во Газа

Џон Сноу зборува со младите деца од Газа за нивните животи и за тоа како тие се соочуваат и живеат во време на војна. „Не се плашиме“ во еден глас велат сите дечиња, и покрај тоа што секојдневно се соочуваат со убиства, истрели и ужаси.

Мошав селата на Израел

Мошав е еден вид на земјоделска заедница во Израел која се состои од група на индивидуални фарми. Мошав генерално се базиран на принципот на приватна сопственост на земјиштето, ставајќи акцент на трудот и комуналниот маркетинг.

Документарци за конфликтот меѓу Палестина и Израел

Конфликтот меѓу Израел и Палестина е најнесфатениот и најоспорениот конфликт. Омраза, страв, религија, пропаганда, медиумска дезинформација, и децении насилство - сите овие работи се причина за создавање на корените на овој конфликт.

Совршена илустрација на конфликтот меѓу Израел и Палестина

Краток анимиран филм кој ја прикажува историјата на Палестина. Подолу е водичот кој има дефиниција за тоа кои се луѓето во филмот.

повеќе »
Стипендии за јазичен курс или студирање од израелската влада

Понудени се стипендии за летни јазични курсеви или за една академска година или истражувачки студии.

← Претходна 123 Следна →