Што научивме изминатава недела: Пленумци, успеавме - нов закон за образование

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Изминатава недела беше „плодна“ и успешна за пленумците. Има со што да се гордееме - конечно нов закон за високо образование. Со окупацијата студентите успеаја да запишат нова историја на Македонија. Еве што друго научивме изминатава недела.

Успеавме! #ПоздравПленумци

Успеавме! Нов закон за образование ќе се подготвува во следните 30-45 дена. На истиот НЕМА ДА ИМА ДРЖАВЕН ИСПИТ!

Ќе има нов закон за високо образование!

Заврши денешната средба на која претставници од студентскиот и професорскиот пленум, заедно со министерот за образование Абдулаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски , вицепремиерот Зоран Ставрески и ректорот на УКИМ Велимир Стојковски,разговараа на втората работна средба за нов закон за високо образование во просториите на ректоратот на УКИМ.

Како е возможно Стивен Хокинг се`уште да е жив?

На 20 април 2009 година, пристигна моментот којшто докторите со децении го претскажуваа. Стивен Хокинг, научникот кој ја преживеа смртоносната болест, беше на чекор до смртта.

Фото: 24-ти февруари - денот кој сите ќе го помниме

24 февруари е денот кој ќе го помниме како оној кога победи јавноста. Денот кога победија студентите и нивните барања беа исполнети после толку битки.

Фото: Сите победници на овогодинешните ОСКАРИ

Синоќа заврши 87-то издание на Оскарите, најпрестижните награди во филмскиот шоу бизнис, вечер исполнета со гламур, сјај, уметност и забава. Ова е листата на наградените.

Како работодавците го читаат вашето резиме?

Разбирањето на вашето резиме од страна на работодавачот ќе одлучи дали ќе бидете земени предвид за интервју или вашето резиме ќе заврши во корпата за отпад.

Филмските локации по завршувањето на снимањата

Откако еден филм завршува со снимањето, тој оди во пост-продукција, а дури потоа на големите екрани.

Каква иднина ни носи невработеноста?

Невработенноста се протега низ целиот свет. Погледнете каква ќе биде иднината доколку продолжи да расте невработеноста.

Осум апликации кои им заштедуваат пари на студентите

Досега, секој што поседува смартфон знае како да користи апликации. Постојат неколку различни апликации кои може да им помогнат на студентите, па и на тинејџерите, да заштедат пари на повеќе начини.

Испит кој го менува животот на студентите

Во модерна зграда направена во „Гангам“ стил, професорот Ли Сихан му се обраќа на клас од 28 ученици, како не треба да се плашат од испитот кој следува... иако резултатите од овој испит им го менува животот на учениците.