Факултети.мк потпиша договор за соработка со еден од најдобрите универзитети од Полска

Се зголемува бројот на странски универзитети со кои Факултети.мк има потпишано договор за соработка. Последен во низата на странски универзитети е Универзитетот за информатика, технологија и менаџмент од Жешов, Полска. Овој универзитет важи за еден од најдобрите во Полска. Минатата година се најде на високото 4-то место во рангот на најбарани апсолвенти на пазарот а трудот.

Од основањето во 1996 година до денеска на Универзитетот дипломирале над 70 000 апсолвенти, а актуелно студираат тука околу 8000 студенти на редовни и вонредни студии од прв и втор циклус студии, од кои скоро 2000 студенти се од странство

УИТМ им нуди на државјани од Македонија бесплатни студии (стипендии кои покриаваат 50% или 100% од школираната)

"УИТМ е универзитет кој го негува мултикултурализмот, затоа од сопствени средтсва им овозможува на студентите од различни земји, меѓу кои и Република Македонија бесплатна едукација. На таа форма на студирање актуелно студираат над 1000 странски студенти кои добиваат 50% или 100% покривање од нивната школарина. Добивајќи ја дипломата од УИТМ студентите добиваат истовремено диплома која е акредитирана во сите 28 држави на Европска Унија и дополнително признана диплома во САД, Кина, Малезија, Сингапур и Иран. ", изјавија од УИТМ.

Прочитајте повеќе на официјалната веб страна на УИТМ