Најевтините земји за студирање во Европа

Подготвил: Тамара Гроздановски

Со објавувањето на овогодинешните рангови од „Times Higher Education (THE) World University“, околу 13 нови европски земји влегоа во рангирањето оваа година, вклучувајќи ги Белорусија, Кипар, Исланд и Луксембург.

evropa

Според анализите, три од овие нови земји ќе го преземат водството како најевтината дестинација за студентите благодарение на ниската школарина и трошоците за живот.

Експертот за валута Дарен Килнер, исто така вели дека евтината школарина како и ниските трошоци на живот се привлечни за студентите од целиот свет и токму затоа овие земји стануваат се` повеќе популарни кај студентите.

„Со инвестициите толку високи, не е изненадување фактот што студентите бараат поевтин начин за обезбедување на нивното високо образование и обука во странство и ова станува доста атрактивна опција“, вели тој.

Не само што студентите ќе можат да ги искористат предностите на пониски школарини низ Европа, туку и трошоците за живот се многу помали, што постои дефинитивно финансиски стимул заедно со можноста да се искуси нова земја и нова култура.

Земја