Права и обврски на студентите: Која е целта на кредит-трансфер системот?

Преку серија текстови ќе се обидеме до студентите да ги доближиме нивните права и обврски во текот на студирањето.

Преку „Права и обврски на студентите“ ќе пишуваме за различни теми, за тоа каков е системот во кој студираат, која е нивната оптовареност, што значат кредитите, а што бодовите за испити итн. Во овој прв текст ќе ве информираме за кредит-трансфер системот.

Кредит-трансфер системот е унифициран систем кој овозможува препознатливост и споредување на различни образовни програми на универзитетите низ цела Европа. Универзитетот „Гоце Делчев“ уште од почеток е дел од Европскиот кредит-трансфер систем.  Целокупниот систем е базиран на поени (бодови) – кредити кои ја искажуваат оптовареноста на студентите во совладување на одреден материјал.

Целиот текст може да го прочитате на UGD LIFE