Наставничката која го освои светот

Подготвил: Тамара Гроздановски

Во 1940 година, Лорли Шик ја започнала нејзината долга кариера како наставничка во Перхам училиштето кое се наоѓа во Минесота. Лорли важеше за одлична наставничка. И како многу прекрасни наставници, голем број на ученици беа длабоко погодени од нејзината добрина и насока.

2

Лорли се пензионирала во 1989 година - но дури и после толку години, таа се'уште се сеќавала на лицата на нејзините ученици.

Во периодот кога таа и нејзиниот сопруг требале да го прослават нејзиното пензионирање со крос-кантри патување, тој неочекувано починал. На возраст од 90 години, животот бил многу различен од тоа што таа го замислувала. Затоа, таа направила емоционална одлука и се преселила во старски дом.

Еден ден, додека гледала телевизија, таа забележала познато лице. „Кога го видов на прв поглед, не можев да си поверувам.“

Погледнете го видеото што се случило после тоа.