Ќе се менува Статутот на УКИМ, Пленумот незадоволен бидејќи студентските избори не се поништени

Подготвил: М.Ф

Ректорката управа на УКИМ на денешната вонредна седница за спроведените избори за претседател на СПУКМ одлучи да формира комисија која ќе ги разгледа сите факти за спроведените избори и ќе предложи заклучоци. Иако ректорската управа ги оцени изборите како: “скандалозни кои ескалираа со физички пресметки и вмешување на МВР кои не биле повикани од одговорните лица на Универзитетот“, сепак изборите не се поништени, а Ректорската управа потенцира дека нема ингеренции во поглед на изборот на студентски лидер.

Управата предложи итна измена во Статутот на УКИМ во делот на студентското организирање, да се овозможи и правен основ Ректорскатаи деканската управа да учествуваат при одганизирање и спроведување избори од страна на студентски организации. Одлучија и УКИМ и Студентскиот парламент активно да се вклучат во подготовката на статутарните измени и да престане секој вид на партизација и политичко манипулирање со студентите.

Сите овие предлози беа на предлог на деканот на Правниот факултет Борче Давитковски, но Ректорската управа одби да го вметне во заклучоците и предлогот, изборите да се поништат и Кирил Спировски да остане претседател на СПУКМ се до септември од кога и би функционирале новите измени во студентското организирање. Давитковски затоа ја напушти седницата и посочи дека не се согласува со формирање на комисии.

И членовите на Студенсткиот пленум сметаат дека дополнителни комисии кои ќе се оценува што се  случило, нема да го решат проблемот. Тие сметаат дека СПУКМ нелегитимно и криминално избра нов лидер и дека УКИМ веднаш терба да ги исклучи од своите редови студентските претставници во Сенатот.