„WikiLeaks“ најавува: Во 2017 година ќе бидете запрепастени од новите информации

Подготвил: Светлана Петковска

За 2017 година „WikiLeaks“ најавува уште поголем проток на информации од претходната година. Организацијата веќе објави 1000 документи со кои ги откри тајните на американските политики, трговските договори и приватните разговори на глобалните лидери.

„Ако мислите дека 2016 година беше голема за „WikiLeaks“, тогаш очекувајте да останете без здив во 2017 година- порачаа на „Twitter“ во понеделникот, без најава што се подготвува, а на линкот на веб страната се наведува информација каде може да се донира за да се помогне на луѓето кои стојат позади „WikiLeaks“ и да се подготват за „пресметка“.

Викеликс

Минатата година беа објавени над 50.000 е-маил пораки во кампањата на Хилари Клинтон и над 27.000 е-маил пораки на Националниот Одбор на Демократите, кои покажуваат како одборот работел против претседателскиот кандидат Берни Сандерс, за да ја фаворизира Клинтон. Беа објавени и документи од американскиот Стејт Департмент, како и информации за американскито вооружување на Јемен и многу други важни податоци.
SaveSave